DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Musimy budować swój udział w rynkach azjatyckich

Autor: CITIPRES
Źródło: CIR-5500-1(68)-05
Data: 2005-01-18


Warszawa, 18 stycznia 2005 roku

Dobiega końca oficjalna wizyta premiera Marka Belki w krajach Azji Wschodniej. Jak zaznaczył szef polskiego rządu - Polska pojawia się z powrotem z nową ofertą eksportową na rynkach azjatyckich.

W Japonii polska delegacja wraz z przedstawicielami środowisk biznesowych zabiegała o rozszerzenie inwestycji korporacji japońskich w Polsce. Jednocześnie kontynuowany jest polityczny dialog strategiczny. - Singapur to kraj, w którym wiedza o polskiej gospodarce i polskich możliwościach jest niewielka, ale szybko rośnie – powiedział szef polskiego rządu - czego wyrazem jest wzrost inwestycji singapurskich w Polsce. W pierwszej kolejności chodzi tu o inwestycje portfelowe – nasze obligacje Skarbu Państwa.

Wietnam – kraj na niższym poziomie rozwoju, jednocześnie rozwijający się bardzo szybko. - Chcemy potroić nasz eksport w ciągu kilku najbliższych lat, korzystając zarówno z tego, że w Wietnamie następuje burzliwa industrializacja, istnieje tradycja stosunków gospodarczych z Polską, istnieje lobby osób, które kończyły studia w Polsce i w sposób naturalny zwracają się do naszych firm i do nas w takich sytuacjach. Wreszcie widzimy zainteresowanie polskich przedsiębiorców prywatnych próbujących otworzyć w Wietnamie nowe rynki – podsumował premier M. Belka.

W Hanoi szef polskiego rządu wziął dziś udział w Forum Biznesowym Polska – Wietnam skupiającym przedstawicieli polskich i wietnamskich kręgów biznesu.

- W ostatnim czasie rząd polski sformułował - po raz pierwszy w historii naszego kraju - strategię działania wobec krajów pozaeuropejskich. Przez ostatnie 15 lat skoncentrowaliśmy się właściwie niemal wyłącznie na naszych działaniach proeuropejskich, nasza polityka była niemalże europocentryczna – powiedział premier RP, dodając - To normalne, zrozumiałe, ale też – szczególnie po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej – przyszedł czas na szersze spojrzenie i nadanie polskiej polityce zagranicznej, w tym polskiej polityce gospodarczej szerszego wymiaru.

Charakteryzując polską gospodarkę szef rządu RP powiedział, że stała się już ona na tyle dojrzała, nasze przedsiębiorstwa stały się już na tyle silne, aby rozwijać stosunki gospodarcze, wymianę międzynarodową, inwestycje z całym światem. - Wietnam jest jednym z tych nielicznych krajów, które w naszej strategii określamy jako priorytetowe. Nawet na tle dynamicznie rozwijającego się regionu, jakim jest Azja Wschodnia, Azja Południowo-Wschodnia Wietnam stanowi przykład gospodarki bardzo szybko rozwijającej się, bardzo szybko doganiającej, zmniejszającej dystans do najlepiej rozwiniętych krajów regionu – podkreślił premier M. Belka.

Towarzyszący prezesowi Rady Ministrów RP przedstawiciele środowiska biznesowego, reprezentujący m.in. przemysł stoczniowy, wydobywczy, obronny, chemiczny odbyli dziś kolejne tury rozmów ze swoimi wietnamskimi partnerami prowadzące do umów i zawiązania konkretnych form współpracy.

Kolejne przyczyny priorytetowego traktowania Wietnamu w polskiej polityce gospodarczej, które wymienił szef rządu RP to: wieloletnie tradycje współpracy, oraz kilkutysięczna grupa absolwentów polskich uczelni. - Ta grupa stanowi nasze naturalne lobby gospodarcze – podkreślił polski premier.

Nowym elementem jest pojawienie się w Polsce licznej, kilkudziesięciotysięcznej społeczności wietnamskiej - ludzi ciężko pracujących, szanowanych, którzy mogą stanowić dodatkowy, naturalny łącznik między naszymi krajami i tak się już zresztą dzieje – dodał prezes Rady Ministrów.

Współpraca między gospodarkami polską i wietnamską koncentrowała się tradycyjnie w przemyśle stoczniowym, wydobywczym, ciężkim. - Dzisiaj to się w sposób naturalny zmienia, ale oczywiście to, co dobrego w tych tradycyjnych obszarach współpracy chcemy podtrzymywać. Gotowi jesteśmy także wspomagać tę wymianę, nasz eksport za pomocą kredytów eksportowych, ale widzimy możliwości rozwoju polskiego eksportu w różnych innych dziedzinach – podkreślił szef rządu RP.

Polska jest znaczącym rynkiem zbytu dla produktów wietnamskich. W roku 2003 wzajemne obroty handlowe wyniosły 178 mln USD. - Myślę, że powinniśmy postawić sobie cel, aby w bardzo szybkim tempie, ten oficjalny, statystycznie odnotowywany poziom obrotów podwoić, a poziom polskiego eksportu ma szansę zostać szybko potrojony – powiedział premier M. Belka.

Prezes Rady Ministrów RP przypomniał także, iż Polska wspiera aspiracje i potrzeby Wietnamu na forum międzynarodowym - w Unii Europejskiej, która to Unia jest największym dawcą pomocy rozwojowej dla Wietnamu, w Światowej Organizacji Handlu, gdzie wspieramy starania Wietnamu o przyjęcie, i co więcej – chcemy, aby nie czekając na ostateczne załatwienie sprawy wdrożyć rozwiązania uzgodnione natychmiast, w ramach tzw. early harvest.

Stosunki między obu krajami, to nie tylko stosunki gospodarcze, ale także bardzo intensywna sieć stosunków międzyludzkich, w tym kulturalnych, edukacyjnych. - To do rządu należy wspieranie takich kontaktów – dodał premier RP, zachęcając obie strony do zacieśniania współpracy między instytucjami edukacyjnym, naukowymi i kulturalnymi.

Dziś także szef polskiego rządu złożył wieńce pod Pomnikiem Bohaterów Narodowych i Męczenników oraz pod Mauzoleum Prezydenta Ho Chi Minha. Prezes Rady Ministrów RP złożył też krótką wizytę w Świątyni Literatury będącej wielowiekowym zabytkiem kultury i edukacji.

Wieczorem premier M. Belka spotkał się z blisko 300-osobową grupą wietnamskich absolwentów polskich uczelni, wśród których byli m.in. przedstawiciele przemysłu stoczniowego i górnictwa. Szef polskiego rządu mówił o roli, jaką odgrywa to środowisko w promowaniu polsko-wietnamskich stosunków gospodarczych. Potwierdziły to liczne kontakty zawiązane między polskojęzycznymi przedstawicielami gospodarki wietnamskiej i polskimi biznesmenami towarzyszącymi premierowi RP.

Jutro, w drodze powrotnej do kraju szef rządu M. Belka zatrzyma się na kilka godzin w Sri Lance w miejscowości Hambantata, gdzie żywioł spowodował największe spustoszenie. Premier RP spotka się z przedstawicielami najwyższych władz Sri Lanki, którym przekaże wyrazy solidarności od narodu polskiego. Omówione zostaną najbardziej efektywne formy możliwej pomocy. Przewiduje się przekazanie określonej kwoty pomocy finansowej.

Warszawa, 18 stycznia 2005 roku


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz