DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sosnowa podpałka z certyfikatem FSC

Autor:
Źródło:
Data: 2007-07-30


W zeszłym miesiącu BFT Trading Ltd. z siedzibą w bułgarskiej stolicy Sofii, otrzymała certyfikat FSC obejmujący produkowaną przez firmę podpałkę. Zwany Bułgarską Boriną produkt jest wykonany w całości z drewna sosny czarnej, rosnącej w lasach Bułgarii, objętych certyfikatem FSC. Certyfikat został wydany przez Rainforest Alliance w oparciu o ocenę kontroli pochodzenia produktu, przeprowadzoną przez NEPCon<

Dr Andrzej Czech, auditor wiodący NEPCon zaangażowany w proces certyfikacji, komentuje: „To wyjątkowy produkt o kilku ciekawych właściwościach: Jest on wykonany w 100% z certyfikowanego surowca i wyraźnie przewyższa pod względem środowiskowym podobne produkty na rynku, bazujące na substancjach ropopochodnych. Ponadto wpływa na zwiększenie świadomości wśród konsumentów dotyczącej korzyści wynikających z certyfikacji FSC”.
Dzięki swojej wysokiej zawartości naturalnej żywicy, drewno sosny czarnej jest od wieków wykorzystywane w Bułgarii do rozpalania ognia. Żywica w drewnie jest łatwopalna i ulegając zapłonowi natychmiast po przytknięciu ognia. Borina jest zbierana przez lokalną ludność i sprzedawana na tradycyjnych bazarach w małych wiązkach jesienią i zimą w całej Bułgarii.
Według BFT Trading, używając produktu Bułgarska Borina do rozpalania grilla czy ogniska, można zredukować emisję dwutlenku węgla nawet o 35% w porównaniu do produktów bazujących na ropie.
Borina posiada ponadto dodatkową przewagę nad produktami przemysłu petrochemicznego: posiada on bardzo przyjemny i pachnący zapach naturalnej żywicy.

Współpraca z organizacją pozarządową w zakresie eksportu
Aktualnie BFT Trading koncentruje się na wprowadzeniu podpałki Borina do Wielkiej Brytanii, która jest znana z wysokiej świadomości mieszkańców o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Spółka podjęła współpracę z angielską organizacją pozarządową „The Tree Council”, która wspiera wprowadzenie produktu na rynek.
Spółka przekazuje „The Tree Council” 10 pensów z każdego sprzedanego opakowania podpałki Borina. Tekturowe opakowania produktu, wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu, będą opatrzone logo The Tree Council, dobrze znanym wśród konsumentów na rynku Wielkiej Brytanii.
„The Tree Council” pracuje na rzecz sadzenia i pielęgnowania drzew, łącznie z ochroną zabytkowych drzew. Działając jako organizacja patronacka dla 150 organizacji, „The Tree Council” jest czołowym partnerem w kampaniach związanych z drzewami w Wielkiej Brytanii.
BFT Trading Ltd zbiera i przetwarza Borina w wystarczającej ilości, aby sprostać zapotrzebowaniu rynku Wielkiej Brytanii. Dyrektor produkcji, Michael Barnes wierzy, że z posiadanym certyfikatem FSC i wsparciem „The Tree Council” istnieje pole dla dalszego rozszerzenia produkcji: “Na początek mamy nadzieję, że uda nam się mocno zaistnieć na rynku Wielkiej Brytanii. W zależności od zapotrzebowania i pomyślności wprowadzenia naszego produktu, być może w dalszej kolejności wkroczymy na kolejne rynki”.

Korzyści dla bułgarskich mieszkańców wsi
Borinę produkuje się z pniaków sosny czarnej, pozyskiwanej w innych celach. Pniaki powinny pozostawać w lesie przez co najmniej pięć lat. Kiedy pniak jest wystarczająco suchy, a poziom żywicy wysoki, można go pozyskać. Borina występuje również w dużych ilościach w drzewach uszkodzonych piorunami (jako że wydzielina żywiczna jest naturalną reakcją drzewa).
Borina jest ręcznie zbierana, ręcznie łupana i ręcznie pakowana. Stąd też kupujący podpałkę pomogą nie tylko utrzymać zdrowe i biologicznie zróżnicowane lasy w Bułgarii, ale również stworzyć miejsca zatrudnienia w wiejskich miejscowościach tego kraju. Barnes zauważa: „Jeśli Wielka Brytania okaże się partnerem, który zapewni sukces naszej działalności, będziemy natychmiast w stanie stworzyć nowe szanse zatrudnienia dla setek mieszkańców wsi”.
Wykonana w całości z drewna z certyfikowanych lasów, podpałka Bułgarska Borina będzie wprowadzona do sprzedaży z etykietą FSC-Pure.

NEPCon


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz