DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Koniecpol zadebiutuje na giełdzie

Koniecpol

Autor: dja
Źródło: Koniecpol
Data: 2007-07-24


Kolejny producent płyt pilśniowych poinformował o planach wejścia na giełdę. Według przekazanych informacji w IV kwartale b.r. na GPW zadebiutują Koniecpolskie Zakłady Płyt Pilśniowych SA. Na początku roku swoje plany związane z giełdą ogłosiła również spółka Hardex.

Oferta Koniecpolskich ZPP warta będzie 250 mln zł. Dzięki emisji akcji około 200 mln zł powinno trafić do kasy spółki. Pozostałe 50 mln trafi do większościowego udziałowca spółki - Roberta Bieńkowskiego, który zachowa większościowy pakiet w spółce i prawdopodobnie zasiądzie w jej radzie nadzorczej. Nowi akcjonariusze będą kontrolować około 30% w podwyższonym kapitale Koniecpolu.

Za pieniądze ze sprzedaży akcji Koniecpol chce zakupić ciąg technologicznego do produkcji płyt wiórowych oraz rozbudować moce produkcyjne w zakresie płyt pilśniowych. Na lata 2008 i 2009 zaplanowano oddanie dwóch nowych linii do produkcji płyt pilśniowych porowatych. Spółka rozważa również akwizycje producentów tego rodzaju płyt w Polsce i za granicą.

Koniecpol produkuje obecnie płyty pilśniowe na pięciu ciągach technologicznych. Według deklaracji, moce produkcyjne wykorzystane są niemal w 100%. Firma wytwarza dwa rodzaje płyt. Płyty pilśniowe miękkie (porowate) - stosowane głównie w budownictwie, do izolacji termicznej i akustycznej. Drugim rodzajem są płyty pilśniowe twarde, o dużej wytrzymałości mechanicznej, wykorzystywane głównie przez przemysł meblarski (przy produkcji mebli skrzyniowych i tapicerowanych). Wszystkie produkty wytwarzane są w przyjaznej środowisku, nie wymagajacej stosowania klejów, technologii mokrej.

Spółka chce wykorzystać dobrą koniunkturę w branży budowlanej i wykończeniowej. W 2006 roku firma osiągnęła ponad 60 mln zł przychodów i wypracowała 2 mln zł czystego zysku. W tym roku spodziewana jest sprzedaż na poziomie ponad 100 mln zł oraz 10 mln zł zysku netto.

Dalszy dynamiczny wzrost sprzedaży zysku planowany jest również na kolejne lata. - Efekty planowanych inwestycji powinny być widoczne w wynikach spółki za około dwóch lat - powiedział R. Bieńkowski. - Wówczas przychody wzrosną czterokrotnie, a zysk netto - ponad siedmiokrotnie.

Koniecpol SA działa na rynku od ponad 50 lat. W 2002r. większościowy pakiet akcji objął Robert Bieńkowski. Firma eksportuje około połowy swojej produkcji z czego ok. 3/4 do krajów europejskich (przede wszystkim do Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii), ale jej wyroby trafiają również np. do krajów afrykańskich. Spółka zatrudnia ok. 360 osób.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz