DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

50 miliardów drzew i po pustyni

Autor:
Źródło:
Data: 2007-07-18


Chińczycy wygrywają z naturą - przez ćwierć wieku posadzili 50 mld drzew i dzięki temu udało im się zatrzymać katastrofalne pustynnienie kraju

Uroczysta konferencja w ministerstwie leśnictwa w Pekinie. Podniosła atmosfera, wszyscy urzędnicy na galowo, w tle flaga mocarstwa. I mocarstwowe osiągnięcia. Chińczycy chwalą się zwycięstwem w walce z pochłaniającą Kraj Środka pustynią. Półwieku temu piach wdzierał się na tereny rolnicze, zabijał lasy, zasypywał zbiorniki wodne. Ludzie wydali wojnę naturze, w kraj poszły miliony ochotników, więźniów, ekologów, organizowano szkolne akademie. Od 1981 roku zaradni mieszkańcy posadzili dokładnie 49 200 000 000 drzew. To tak jakby każdy z obywateli Chin własnoręcznie zasadził 25 roślin.
Sukces musiał nadejść, jego ogłoszenie nastąpiło w 2007 r. Obszar pustyń zaczął się zmniejszać o ok. 1,2 tys. km kw. rocznie w ciągu ostatnich pięciu-sześciu lat - z uśmiechem wyrecytował wicedyrektor państwowej administracji leśnej Zhu Lieke. Na dowód wyciągnął zdjęcia satelitarne i raporty naukowców.
Bez grama szyderstwa - to wspaniałe osiągnięcie. Dzięki temu zachód i północ kraju przestały gnębić potężne burze piaskowe, tak silne, że docierały nawet do wybrzeży Japonii.
Jednak pracy wciąż pozostało Chińczykom dużo - pustynie obejmuje obecnie 2,64 mln km kw., czyli 27 procent powierzchni kraju.

Źródło: Metro


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz