DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Barlinek: Zagraniczne inwestycje nabierają tempa

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-07-07


Barlinek SA - polski i europejski lider w produkcji podłóg warstwowych intensywnie inwestuje. Jesienią b.r. ruszy produkcja desek barlineckich w pierwszej zagranicznej fabryce firmy na Ukrainie. Budowa kolejnego zakładu rozpocznie się jeszcze w tym roku pod Moskwą, a to nie koniec.

Zakład w Winnicy<br>fot. BarlinekZakład w Winnicy<br>fot. Barlinek

Ukraina
Bieżący rok obfituje w duże inwestycje zagraniczne Barlinka. Już za kilka miesięcy zostanie otwarty pierwszy zagraniczny zakład deski barlineckiej w miejscowości Winnica na Ukrainie. Oprócz nowoczesnej linii podłóg, wybudowano także m.in.: tartak iglasty i liściasty z fryzarnią, suszarnię, kotłownię i fabrykę biopaliwa w postaci peletu. Najnowszy zakład deski barlineckiej uważany jest za największy tego typu na Ukrainie. Jego moce produkcyjne sięgną 2 mln m2 podłóg rocznie. Docelowo znajdzie w nim zatrudnienie ok. 400 osób. Koszt ukraińskiej inwestycji razem z zapleczem to ok. 150 mln PLN. Znaczna część produkcji przeznaczona będzie na rynek lokalny.

Rosja
Nowe doświadczenie zaprocentuje w budowie drugiego zagranicznego zakładu Barlinka, który powstanie w miejscowości Czerepowce, 500 km na północ od Moskwy. Według przeprowadzonych analiz rosnący rynek lokalny stwarza duże możliwości wzrostu dla branży przetwórstwa drzewnego. Wybór dokładnej lokalizacji podyktowany został bogatym zapleczem wysokiej jakości surowca. Rozpoczęcie budowy planowane jest na przełomie 2007 i 2008 roku. Podobnie jak na Ukrainie, zakład będzie stanowił niezależną jednostkę produkcyjną. Oprócz linii deski barlineckiej, o mocy ok. 3 mln m2, polska spółka zainwestuje także m.in.: w fabrykę produkcji biopaliwa oraz linię galanterii podłogowej. Według posiadanej wiedzy będzie to jeden z największych tego typu zakładów w Rosji. Jego produkcja będzie w większości kierowana na rynek lokalny.
Otwarcie rosyjskiej linii deski barlineckiej planowane jest na początku 2009 roku. Szacowany koszt całej inwestycji to około 210 mln zł. Budowa będzie finansowana z emisji akcji przeprowadzonej w roku ubiegłym oraz ze środków własnych i kredytów.

Rumunia
To jednak nie wszystkie inwestycje. Pod kątem budowy kolejnej linii penetrowany jest rynek rumuński. Wiążące decyzje dotyczące lokalizacji trzeciego zagranicznego zakładu Barlinka nastąpią w najbliższych miesiącach.

Uruchomienie wszystkich zakładów znacząco wpłynie na zwiększenie produkcji Barlinek S.A., która utrzymuje się teraz na poziomie 6 mln m2 desek podłogowych rocznie. Cztery polskie linie, zlokalizowane w Barlinku w woj. zachodniopomorskim, wykorzystywane są w 100%. Firma jest liderem na rodzimym rynku podłóg naturalnych, posiadając w nim udziały na poziomie 65%. Jednocześnie ponad 75% produkcji deski kierowane jest na eksport, do 35 krajów na 3 kontynentach.

Barlinek: Zagraniczne inwestycje nabierają tempa (Zdjęcia: 3)

Zakład w Winnicy<br>fot. BarlinekZakład w Winnicy<br>fot. BarlinekZakład w Winnicy<br>fot. Barlinek

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz