DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Skarb Państwa sprzedaje 'resztówki'

Ministerstwo Skarbu

Autor: oprac. dja
Źródło: Ministerstwo Skarbu
Data: 2007-07-06


Skarb Państwa realizuje proces sprzedaży pakietów mniejszościowych tj. takich, w których udział Skarbu Państwa nie przekracza 10%. W I półroczu 2007r. Minister Skarbu Państwa zawarł 26 transakcji sprzedaży akcji/udziałów "resztówek", zmniejszając posiadany pakiet do 160 spółek - co oznacza realne zmniejszenie portfela o prawie 20%. Osiągnięte z tego tytułu wpływy wyniosły ponad 41,457 mln zł. W odniesieniu do kolejnych 11 spółek procedura przygotowania sprzedaży jest zaawansowana (oczekiwanie na zgodę Rady Ministrów, czy też uzgadnianie zapisów umów sprzedaży po jej uzyskaniu).

Wśród sprzedanych w ostatnich miesiącach pakietów znalazły się m.in. udziały w spółkach: Kimberly - Clark S.A. w Kluczach i Stora Enso Recycling Sp. z o.o. w Warszawie.

Plan prywatyzacji pakietów mniejszościowych zakłada, że najwięcej transakcji zbycia akcji/udziałów powinno nastąpić do końca 2007r. oraz w roku 2008. W tym okresie ten zasób kapitałowy Skarbu Państwa zostanie praktycznie wyczerpany. Jeszcze w tym roku przewidywana jest sprzedaż 39 pakietów.

Pomimo intensyfikacji działań zmierzających do wychodzenia Skarbu Państwa z tzw. "resztówek", istnieją spółki, w których zbycie udziałów nie będzie w najbliższym czasie możliwe. Dotyczy to głównie podmiotów branży energetycznej i farmaceutycznej, w umowach lub statutach których zawarte są zapisy dotyczące zakazu zbywania pakietów do czasu np. zrealizowania przez inwestora zobowiązań inwestycyjnych. M.in. z tych właśnie powodów niektóre udziały będą mogły być zbyte dopiero np. po 2010 roku.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz