DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Każdy może produkować olej napędowy

PAP - Nauka w Polsce

Autor: Krzysztof Langer
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-07-04


"Polskie urządzenie, nazwane przez konstruktorów "Wytwórnią Ekologicznego Biopaliwa", może produkować olej napędowy z mieszaniny oleju rzepakowego i metanolu, w obecności odpowiedniego katalizatora. Produkt z powodzeniem można zastosować jako ekologiczne paliwo do silników wysokoprężnych.

Gdy cena oleju napędowego niepokojąco zbliża się do osiągającej swe rekordowe wartości ceny benzyny, niejeden użytkownik pojazdu z silnikiem diesla zastanawia się, co by tu zrobić, żeby płacić mniej za paliwo...
Ten problem rozwiązali polscy inżynierowie z Poznańskiego Instytutu Maszyn Rolniczych, którzy opracowali urządzenie do produkcji ekologicznego oleju napędowego z oleju rzepakowego, metanolu i odpowiedniego katalizatora.
W zależności od potrzeb użytkownika, układ może produkować nawet do kilkuset litrów oleju napędowego z jednego wsadu.
Paliwo to, będąc produktem w pełni biodegradalnym, po ewentualnym wycieku rozkłada się w czasie zaledwie około trzech tygodni, bez stosowania jakichkolwiek chemicznych metod zabezpieczania skażonego terenu.
Powstały na drodze chemicznej przemiany olej napędowy może być stosowany z powodzeniem jako paliwo do ciągników rolniczych czy instalacji grzewczych zasilanych olejem opałowym.
Według poznańskich inżynierów, opracowana przez nich technologia produkcji oleju jest najbardziej ekologiczną metodą, gdyż oparta jest na odnawialnym źródle energii, jakim jest rzepak, który dodatkowo, jak każda "zielona" roślina, niweluje niekorzystne skutki powstające podczas pracy pojazdów silnikowych.
Urządzenie prezentowane było w Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów ITM 2007, w ramach osiągnięć innowacyjnych polskiej nauki (salon "Nauka dla Gospodarki 2007").

bsz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz