/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie - Królestwo kwitnących bylin

PAP

Autor: bsz
Źródło: PAP
Data: 2007-07-01


Kolorowe mieczyki, pachnące lilie, kwitnące byliny - niebieskie bodziszki, wiele gatunków goździków i tawułek - to niektóre z botanicznych atrakcji, które czekają na odwiedzających w lipcu Ogród Botaniczny PAN w Powsinie.

Lipiec w Ogrodzie Botaniczny PAN w Powsinie
"W pełni kwitnienia jest bardzo duża kolekcja liliowców - kwiaty tych roślin mogą być żółte, czerwone, purpurowe i różowe, w różnych odcieniach oraz kształtach. Różnią się także wysokością i budową kwiatostanu" - opowiada pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

W pełni kwitnienia znajdują się lilie. Najliczniejszą grupą w tej kolekcji stanowią odmiany zaliczane do mieszańców azjatyckich. Mają one kwiaty w różnych barwach, od białej do ciemnoczerwonej, przez wszystkie odcienie barwy żółtej i pomarańczowej, są także odmiany o kwiatach różowych. Jak dodaje pracownik Ogrodu, mniej licznie reprezentowane są znane przede wszystkich z kwiaciarni odmiany z grupy mieszańców orientalnych, o wielkich, białych lub różowych kwiatach. Poza nimi w kolekcji jest kilka gatunków, m. in.: lilia biała (Lilium candidum) i lilia królewska (Lilium regale).

Kolekcje drzew i krzewów
Kwitnienie rozpoczynają także mieczyki. W ogrodzie rosną 94 odmiany o najróżniejszych barwach kwiatów, zaś w końcu miesiąca zakwitną kanny. (...)
Nie sposób także pominąć także kolekcji róż, które są w pełni kwitnienia. W ogrodzie zgromadzono ponad 400 odmian.

W arboretum zgromadzono także kwiaty takich rodzajów jak kielichowiec oraz milin. Kwitnie także wiele odmian powojników. "Pięknie rozkwita także drzewko o nazwie mydleniec (Koelreuteria) o żółtych kwiatach zebranych w duże wiechy oraz rozpoczyna kwitnienie katalpa bignoniowata" - opowiada Dmuchowski.

"Będąc w ogrodzie warto odwiedzić kolekcje roślin leczniczych i przyprawowych oraz kolekcję drzew i krzewów owocowych, gdzie dojrzewają owoce agrestu, porzeczki czarnej i czerwonej oraz ciekawe krzyżówki: porzeczkoagrest i malinojeżyna" - mówi. W lipcu można jeszcze obejrzeć owoce morwy...

Liczba wyświetleń: 1449


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA