DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Stropy z drewna warstwowego

Autor:
Źródło: Gazeta Drzewna
Data: 2001-05-15


Segmenty ścienne i stropowe z litego drewna cieszą się rosnącą popularnością. Dopiero kilka lat temu zaczęto je wykonywać ze składanych desek łączonych gwoździami, a już wchodzą na rynek analogiczne wyroby z klejonego drewna warstwowego.

Dźwigary z drewna warstwowego stosowane były kiedyś tylko w pozycji pionowej, jako podpory w obiektach halowych. Obecnie używa się ich także w wersji poziomej, do budowy domów.

Stropami z drewna warstwowego można zastępować nie tylko stropy żelbetowe, ale również belkowe czy wykonane z desek składanych i łączonych. Są lżejsze, porównywalne z belkami stropowymi i można je układać ręcznie. Ekonomiczną zaletę opisywanych stropów drewnianych stanowi po pierwsze krótki czas montażu, po drugie stosunkowo niewielka grubość - mniejsza o około 30 - 50% niż w przypadku zwykłych stropów belkowych. Co więcej, dolna powierzchnia takiego stropu nie wymaga dodatkowego pokrycia, gdyż same segmenty konstrukcyjne prezentują się wystarczająco ładnie.

Zredukowana grubość stropu sprawia, że w pomieszczeniach strychowych zostaje więcej wolnej przestrzeni. Odpowiednia norma DIN posługuje się terminem "powierzchni mieszkalnej", obliczanej ze współczynnikiem 0,5, jeżeli wysokość światła między podłogą strychu a powierzchnią dachową wynosi od 1 do 2 metrów - względnie ze współczynnikiem 1, jeśli powyższa odległość przekracza 2 metry. Dla domu jednorodzinnego, w którym strych jest odpowiednio urządzony stanowiąc pomieszczenie mieszkalne ze skosami, oszczędność tak zdefiniowanej powierzchni mieszkalnej wynosi zgodnie z wyliczeniami producenta od 5 do 8%. Segmenty stropowe, w odróżnieniu od lżejszych i wąskich segmentów dylowych, wykonywane są z drewna warstwowego o szerokości 60 cm i grubości 10-24 cm, zależnie od rozmiarów konstrukcji. Poszczególne segmenty łączone są przy użyciu podwójnego wpustu z zewnętrznym piórem drewnianym.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz