DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Meble na Wschód

Autor:
Źródło:
Data: 2002-01-04


Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli wystosowała do Ministerstwa Gospodarki pismo z prośbą o wynegocjowanie z Rosją zmian taryf celnych. Przedstawiciele Izby liczą na zmianę niekorzystnych stawek celnych, które obowiązują do czerwca br.

Branża meblarska chce powrócić na rynek rosyjski, który zaczęła tracić w 1998 r. Problemem są cła, które powodują, że polscy producenci mebli przegrywają na tym rynku z konkurentami z UE. Dlatego Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli skierowała do Jacka Piechoty, ministra gospodarki, list z prośbą o pomoc.

- Stawki celne, jakich żąda Rosja, są bardzo wysokie. Sięgają 20 proc. wartości towaru, jednak nie mniej niż 0,7 EUR za 1 kg eksportowanych mebli. Problem w tym, że na wschodni rynek są sprzedawane wyroby tanie, produkowane z płyty wiórowej, a więc ciężkie. W efekcie cło na nie sięga 80-100 proc. ich wartości. To powoduje, że nasze meble na rynku rosyjskim są mało konkurencyjne w stosunku do droższych wyrobów, np. włoskich czy hiszpańskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz