DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
LEŚNICTWO

Będzie 22% VAT na drewno

Rzeczpospolita

Autor:
Źródło: Rzeczpospolita
Data: 2000-07-21


Ku zaskoczeniu Lasów Państwowych Sejm uchwalił wczoraj 22-procentową stawkę VAT na wszystkie rodzaje drewna liściastego, iglastego i egzotycznego, łącznie z drewnem opałowym i drobnicą.

Będzie 22% VAT na drewnoBędzie 22% VAT na drewnoFot. D.Jabłoński

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zapowiada, że wystąpi do ministra finansów z wnioskiem, aby wykorzystując swoje uprawnienia obniżył podatek od drewna.

Decyzja Sejmu jest tym większym zaskoczeniem dla LP, że wcześniej za stawką 3 proc. opowiedziały się senackie komisje, Senat i komisje sejmowe. Zdaniem Konrada Tomaszewskiego, dyrektora generalnego LP, o uchwaleniu stawki 22 proc. zadecydowały głosy posłów SLD. Marek Wagner, poseł tego ugrupowania, przyznał "Rz", że nawet się nie zorientował, iż zagłosował za stawką 22 proc. Była dyscyplina klubowa, więc głosował tak jak koledzy. Więcej na ten temat powiedział "Rz" pos. Stanisław Stec: - Chcieliśmy ograniczyć szarą strefę w przemyśle drzewnym.

Podobnie argumentowała Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, która od początku domagała się objęcia drewna - dziś zwolnionego od podatku - stawką 22 proc. Wyjaśniała, że duże, legalnie działające tartaki kupują drewno bez podatku, ale sprzedając tarcicę muszą doliczać do jej ceny 22 proc. VAT i odprowadzać podatek do urzędu skarbowego. Natomiast tartaki nie płacące podatku, kupują drewno zwolnione od VAT, potem sprzedają tarcicę po takiej cenie, jakby było w niej 22 proc. VAT, ale kwotę podatku, zamiast do urzędu skarbowego, odprowadzają do własnej kieszeni.

Argumentacji tej sprzeciwia się dyr. Tomaszewski. Lasy Państwowe wyliczyły, że w ciągu roku będą musiały odprowadzać fiskusowi około 660 mln zł podatku. O tyle będzie musiało zdrożeć drewno. Duże tartaki tego nie odczują, bo automatycznie odliczą sobie podatek zapłacony w cenie drewna od podatku z tytułu własnych obrotów.

Takiej możliwości nie będą miały natomiast małe tartaki, które są zwolnione od VAT ze względu na niskie obroty oraz bezpośredni odbiorcy (np. rolnicy). W sumie drobnych odbiorców jest około 5 tys. 400, dużych - około 100.

Dyrektor Tomaszewski nie chce tego powiedzieć wprost, ale sugeruje, że może chodzić o wyeliminowanie konkurencji. - Gdy półtora roku temu wprowadziliśmy bardzo restrykcyjne zasady przetargowe okazało się, że dużą siłę przetargową mają właśnie małe tartaki.

Mali odbiorcy kupują dziś 27,5 proc. drewna z LP, duże tartaki - pozostałe 72,5 proc.

Według Instytutu Badawczego Leśnictwa, w Niemczech są dwie stawki VAT na drewno - 5 i 7 proc., w Austrii obowiązuje 10 proc., we Francji od 3,05 do 5,5 proc., w Hiszpanii - 4 proc., w Portugalii - 17 proc.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz