DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe inwestycje Stora Enso w Szwecji i Finlandii

Autor:
Źródło:
Data: 2007-06-28


Koncern Stora Enso poinformował o kolejnych inwestycjach w należących do niego papierniach. Tym razem zaplanowano je z myślą o szwedzkim zakładzie Fors, produkującym kartony i masę celulozową chemi-termomechaniczną, oraz w fińskiej papierni Anjalankoski.

W ramach inwestycji w Fors, kosztem 29 mln euro zostanie przeprowadzona rozbudowa i modernizacja dwóch maszyn do produkcji kartonu (BM 2 i BM 3) oraz linii produkującej masę celulozową chemi-termomechaniczną (CTMP). Inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym roku i zostaną zakończone w styczniu 2008 w przypadku maszyny BM 3 i linii wytwarzającej CTMP oraz w styczniu 2009 jeśli chodzi o maszynę BM 2.
Stora Enso przewiduje, że w rezultacie poprawie ulegnie jakość wytwarzanych tu kartonów, co ma spełnić coraz wyższe wymagania odbiorców. Usprawniona też zostanie produkcja CTMP, co z kolei wpłynie na całkowitą wydajność zakładu.
Natomiast z myślą o zakładzie Anjalankoski w Finlandii zaplanowano inwestycje rzędu 16,8 mln euro związane z redukcją kosztów produkcji energii. Projekt, który zostanie ukończony jesienią 2008 roku, zakłada zmniejszenie ilości zużywanych przez zakład paliw tradycyjnych na rzecz biopaliw i paliw pochodzących z odzyskanych opakowań. Stora Enso zakłada, że roczna ilość paliw pochodzących z opakowań, zużywanych przez zakład Anjalankoski, wzrośnie z 50 do135 tys. ton. Największą część inwestycji pochłonie specjalistyczny sprzęt pracujący w elektrowni. Wśród opakowań, które będą stosowane w Anjalankoski jako paliwo, znajdą się kartony, opakowania z drewna i tworzyw sztucznych, pozyskiwane z mniejszych przedsiębiorstw i hurtowni. Warto dodać, że zakład ten stosuje paliwa z przetworzonych opakowań już od 1996 roku.

PAI


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz