DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Plajta największego meblarza Europy

Autor:
Źródło:
Data: 2007-06-28


"Największy europejski producent mebli, niemiecki koncern Schieder Möbel Holding GmbH zbankrutował...

(...)
Firmę założył w 1964 roku 68-letni dziś Rolf Demuth. Na polskim rynku koncern obecny jest od 1989 roku. Posiada przedsiębiorstwa w północnej Polsce, w tym spółkę z o.o. Mazurskie Meble Trading, zatrudniającą kilka tys. osób i eksportującą meble głównie na rynek niemiecki. Schieder zatrudnia na świecie łącznie 11600 pracowników, z tego 9 tys. w Polsce.
(...) Już raz - w połowie lat 90. - Schieder popadł w trudności. Według prokuratury, firma przeniosła rzekomo zyski do Polski z powodu niskich podatków. Były rewizje w siedzibie firmy oraz w prywatnych mieszkaniach menedżerów. Bezpośrednim powodem bankructwa było podanie do publicznej wiadomości informacji o fałszowaniu sprawozdań...

BFM - Pierwszy przyczółek
Bydgoskie Fabryki Mebli szczycące się tradycją sięgającą 1884 roku były pierwszym przyczółkiem biznesowym Schidera w naszym kraju.
Prezes zarządu BFM, Jarosław Ellmann, powiedział naszej gazecie, że ze spokojem przyglądał się temu co się działo od pewnego czasu u Schiedera w Niemczech, bowiem BFM są związane z Schieder Europa Holding, helwecką spółką córką Schiedera zarejestrowaną w Szwajcarii. Jak powiedział Ellmann, w przeciwieństwie do Schieder Möbel Holding jego szwajcarska odnoga jest zupełnie zdrowa.
- Również Bydgoskie Fabryki Mebli są silne i stabilne finansowo, a wydarzenia w Niemczech nie mają poważniejszego wpływu na nasze być albo nie być. Świadomie redukowaliśmy udział niemieckiego holdingu w naszej strukturze sprzedaży, tworząc własne kanały dystrybucji. Udział SMH w naszych obrotach sięga dziś sięga 25%, a jeszcze dwa lata temu przekraczał 55%. Wówczas bylibyśmy zagrożeni jego upadłością. Dziś zachowujemy płynność i terminowo wypłacamy pensje - powiedział prezes Ellmann. Dodał, że oczywiście obroty BFM na jakiś czas będą zredukowane, ale już pojawił się poważny kontrahent, który pozwala ze spokojem spojrzeć na przyszłość fabryki."

m, Express Bydgoski


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz