DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Padają Mazurskie Meble

www.gazetaolsztynska.pl

Autor: Rafał Płoski
Źródło: www.gazetaolsztynska.pl
Data: 2007-06-28


"Upadłość z likwidacją majątku - taki wniosek do sądu gospodarczego w Olsztynie złożyła spółka-matka fabryk, które pracują pod szyldem Mazurskich Mebli. Jeśli sąd wniosek przyjmie, zakłady i stojące w nich maszyny sprzeda syndyk, a blisko cztery tysiące ludzi może stracić pracę.

Fot. Maja barczuk- KaliszFot. Maja barczuk- Kalisz

(...) W olsztyńskim sądzie gospodarczym o ogłoszenie bankructwa zabiega International Investment Trade Service z Olsztyna, czyli dawne Meble Mazurskie International. To spółka-matka spółek meblarskich w Nowym Mieście Lubawskim, Biskupcu, Szczytnie, Bartoszycach i Elblągu, które powstały w styczniu 2007 z przekształcenia MMI.
To właśnie do tej spółki należy część znajdujących się w tych zakładach maszyn, w niej prowadzona była ich księgowość, nadzór i administracja. Złożony 26 czerwca wniosek oznacza, że firma chce, by jej majątek, w tym maszyny, samochody i nieruchomości zajął i sprzedał syndyk.
(...) Stefan Tkaczyk, wieloletni szef MMI i przedstawiciel grupy Schiedera w Polsce, jeszcze niedawno uspokajał, że upadłość to tylko zagrożenie i że zarządy spółek zrobią wszystko, by uratować miejsca pracy. (...)
Tymczasem upadłość zaczęły ogłaszać firmy w Niemczech, które odbierały od nas meble. Nie możemy zwlekać, bo nasze zadłużenie rośnie - tłumaczy Stefan Tkaczyk.
Tymczasem sposób przeprowadzenia upadłości, o który wnioskuje dawne MMI, nie obliguje syndyka do utrzymania zatrudnienia i produkcji. Równie dobrze na wejściu może dać ludziom wypowiedzenia. W MMI pracownicy idą na urlopy od piątku. Spędzą na nich 2-3 tygodnie. W tym czasie sąd prawdopodobnie rozstrzygnie, czy ogłosić likwidację spółek. Wiadomo już, że wnioski o upadłość złożą wszystkie uzależnione od dawnego MMI zakłady. Wiadomo, że upadłością zagrożona jest też spółka Mazur Comfort, która zatrudnia 1,3 tysiąca ludzi w zakładach w Nidzicy, Bartoszycach, Iławie, Słupach i Pieckach.

W ścisłej współpracy z MMI, a co za tym idzie w podobnej sytuacji, mogą wkrótce znaleźć się też Olsztyńskie Fabryki Mebli w Działdowie, Mazur Direct w Mrągowie, Alpina w Starych Jabłonkach, Baltic Serwice, która serwisuje maszyny MMI, Drew-Dekor, MM Trading, która handluje wyprodukowanymi przez MMI na rynku krajowym."

Cały tekst w Gazecie Olsztyńskiej
Rafał Płoski/www.gazetaolsztynska.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz