DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Jak urządzić pokój przedszkolaka?

Autor: opr. JR
Źródło: Barlinek
Data: 2007-06-22


Kilkuletnie dziecko intensywnie poznaje świat. Jego pokoik to już nie tyko sypialnia, ale także miejsce edukujących je zabaw. Czas na odpowiadającą nowym potrzebom aranżację pokoju niedawnego niemowlęcia.

<b><font color=darkcyan>fot. Barlinek</font></b><b><font color=darkcyan>fot. Barlinek</font></b>

Jedno pomieszczenie - wiele potrzeb
Pokój przedszkolaka łączy wiele funkcji na niedużym obszarze. Musi być sypialnią, placem zabaw, miejscem przyjmowania kolegów, a w niedalekiej przyszłości nauki szkolnej. Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie pomieszczenia na strefy: do spania ? z łóżkiem, do pracy ? z biurkiem lub małym stolikiem oraz do zabawy ? z jak największą ilością wolnej przestrzeni.
Aby dziecko opanowało trudną sztukę utrzymywania porządku w żadnej z tych stref nie może zabraknąć półek, schowków, szafek czy kolorowego kufra na ubrania, książki i zabawki. Należy je dostosować do niewielkiego wzrostu przedszkolaka.

Żywiołowe zabawy wymagają odpowiedniego otoczenia, dlatego zapewnienie dziecku bezpieczeństwa jest najważniejsze. Meble z drzwiami lub szufladami należy wyposażyć w niezagrażające malutkim palcom mechanizmy. Warto również zainwestować w sprzęty bez kantów lub nałożyć na ostre rogi specjalne nakładki.

Podłoga do zadań specjalnych
Podłoga w pokoju dzieci to obszar wielogodzinnych zabaw i zajęć twórczych. Nie ograniczajmy więc tej cennej przestrzeni. Najlepszym pokryciem jest naturalna podłoga drewniana, która posiadając wiele zalet zdrowotnych, może być także odporna na stosy dziecięcych zabawek. Deska barlinecka wyróżnia się trwałością powłoki lakierniczej. Siedem warstw lakieru nanoszonych jest na nią fabrycznie i dodatkowo utwardzanych promieniami UV. Zabieg ten zwiększa odporność powłoki na uszkodzenia mechaniczne, np. na zarysowania. Jednocześnie lakier zachowuje elastyczność. Ta bardzo pożądana cecha przyda się, gdy na podłogę upadnie zabawka. Stosowany w desce barlineckiej lakier akrylowy posiada świadectwo higieny PZH.

Królestwo dziecka
W pokojach starszych dzieci bardzo dobrym rozwiązaniem jest olejowana deska barlinecka. Pojawiające się na niej ewentualne rysy łatwo zamaskujemy poprzez wtarcie nowej warstwy oleju na całej powierzchni lub tylko punktowo, co nie jest możliwe w przypadku powierzchni lakierowanych. Także codzienna pielęgnacja olejowanej podłogi nie jest skomplikowana ? należy ją wycierać na sucho, a przy większych zabrudzeniach używać wilgotnej szmatki.
Co więcej, budowa deski barlineckiej umożliwia zamontowanie pod nią ogrzewania podłogowego. Jest to szczególnie istotne w pierwszych latach życia dziecka, kiedy siedząc albo leżąc spędza ono na niej długie godziny.

Kolor inspiruje
W wieku przedszkolnym dziecko intensywnie odbiera świat. W otoczeniu barw nasyconych i pogodnych, zarówno młodszy jak i starszy przedszkolak będzie w swoim żywiole. Kolory w pokojach dziewczynek i chłopców będą zapewne inne. Dlatego też rozmowa z najbardziej zainteresowanym pozwoli określić co na pewno się podoba, a który kolor jest zupełnie wykluczony.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w zamkniętych pomieszczeniach, zbudowanych z energooszczędnych materiałów, o ograniczonej wentylacji naturalnej i sztucznym mikroklimacie. Dołóżmy więc starań aby w ich otoczeniu i pokojach było wykorzystanych jak najwięcej naturalnych i zdrowych materiałów.

BARLINEK

Jak urządzić pokój przedszkolaka? (Zdjęcia: 3)

<b><font color=darkcyan>fot. Barlinek</font></b><b><font color=darkcyan>fot. Barlinek</font></b><b><font color=darkcyan>fot. Barlinek</font></b>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz