DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Manipulacje Swarzędzem?

PARKIET /Wirtualna Polska

Autor: Urszula Zielińska, Łukasz Wójcik
Źródło: PARKIET /Wirtualna Polska
Data: 2005-01-18


Akcje Swarzędza od listopada straciły około 25%. Wczoraj wyceniono je na 2,16 zł. Niewykluczone że ktoś umyślnie zaniża kurs meblarskiej spółki. Sprawą interesuje się KPWiG.

Notowaniom Swarzędza towarzyszą duże wahania. Wczoraj papiery kosztowały na otwarciu 2,25 zł. Potem kurs obniżył się do 2,1 zł. Na zamknięciu zostały wycenione na 2,16 zł. Właściciela zmieniło ponad 115 tys. papierów, stanowiących 1,2% kapitału.

Wirtualna Polska-FinanseWirtualna Polska-Finanse

- Zainteresowaliśmy się kursem spółki. Zaobserwowaliśmy dziwne zlecenia na piątkowej sesji. Będziemy wyjaśniać, czy czasami nie doszło do manipulacji kursem - wyjaśnił Łukasz Dajnowicz, rzecznik KPWiG. Dlaczego mogło dojść do zaniżania kursu? Być może komuś zależy na niepowodzeniu emisji akcji, którą planuje Swarzędz. Niska cena rynkowa w porównaniu z emisyjną (2,5 zł) może sprawić, że część inwestorów zrezygnuje z zakupu papierów w ofercie. - To jedna z hipotez. Są jednak jeszcze inne aspekty tej sprawy - stwierdził Ł. Dajnowicz. Nie chciał ujawnić, o co chodzi.

- Nie wiem, komu może zależeć na tym, aby kurs spadał. Nie mam żadnych informacji na ten temat - powiedział Julian Nuckowski, prezes Swarzędza. - Mam tylko nadzieję, że to nie zagrozi ofercie - dodał.

Meblarska firma wyemitowała 3,8 mln papierów. Zaoferowała je w ramach prawa poboru. Dotychczasowi akcjonariusze kupili jednak niecałe 0,5 mln walorów. Akcje, które nie zostały objęte, będą zaoferowane w otwartej subskrypcji. Zapisy będą przyjmowane 31 stycznia i 1 lutego. Prezes Nuckowski tłumaczył, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami. - W tej kwestii nic się nie zmieniło. Nie mam sygnałów, że ktoś się wycofał z udziału w ofercie - stwierdził.

Swarzędz planował, że pozyska z emisji 10 mln zł. Spółka poinformowała jednak, że prawdopodobnie znajdzie chętnych na 1-1,5 mln walorów. Może więc dostać najwyżej 3,75 mln zł. Jeżeli tak by się stało, cała oferta przyniesie niecałe 5 mln zł. Pieniądze pozyskane z emisji firma zamierza przeznaczyć na kapitał obrotowy, a także spłatę zadłużenia, które wynosi obecnie około 80 mln zł. - Niepowodzenie oferty nie oznacza końca spółki. Będziemy się starać o finansowanie z innych źródeł - wyjaśnił Julian Nuckowski.

Według Edmunda Mzyka, akcjonariusza i prezesa Pagedu, spółki będącej jednym z konkurentów Swarzędza, najatrakcyjniejszym aktywem tej firmy jest marka. E. Mzyk przyznał, że wcześniej kilka razy prowadził rozmowy o przejęciu swarzędzkiej firmy. Jego zdaniem, oczekiwania zarządzającego spółką były i są zbyt wysokie. Ocenił, że cena emisyjna Swarzędza jest wygórowana. - Nie wiem, czy dałbym 50 groszy za akcję - przyznał E. Mzyk.

Komentarz

Markę chętnie przejmą

Marka Swarzędza nie zginie. Świadczy o tym chociażby głos konkurencji. Czy przetrwa spółka? Wszystko zależy od nastroju inwestorów i głębokości ich kieszeni.

Urszula Zielińska

Łukasz Wójcik

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

dzięki:Witualna Polska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz