DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Stora Enso złożyła ofertę w przetargu MSP

Stora Enso

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Stora Enso
Data: 2007-06-23


Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że w odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na nabycie 15.043.576 akcji spółki Stora Enso Poland S.A. z siedzibą w Ostrołęce (dawny Intercell Ostrołęka), stanowiących 27,96% ogólnej liczby akcji, w wymaganym terminie wpłynęła jedna oferta.

Oferta została złożona przez Stora Enso Oyj z siedzibą w Helsinkach, Finlandia – większościowego akcjonariusza spółki, posiadającego 65,5% ogólnej liczby akcji.

MSP ani przedstawiciele Story nie poinformowali o szczegółach złożonej oferty, jednak spełnienie minimalnych warunków przetargu oznacza co najmniej 16 zł za akcję co daje kwotę ok. 240,7 mln zł. Zgodnie z procedurą przetargową decyzja o przyjęciu lub odrzuceniu oferty zostanie podjęta w ciągu najbliższych 30 dni roboczych.

Jak poinformowała "Rzeczpospolita" W tle prywatyzacji ostrołęckiej firmy pojawia się wielki projekt inwestycyjny, który może trafić do Polski. -Badamy właśnie możliwości przeprowadzenia dużych inwestycji w naszej części Europy, ale na razie jeszcze za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Ostrołęka jest wśród trzech rozważanych obecnie lokalizacji - powiedział "Rzeczpospolitej" Henryk Mikołajewski, wiceprezes Stora Enso Poland.

Fiński koncern Stora Enso Oyj może zainwestować w naszym kraju ponad 300 mln euro. Jednym z warunków jest jednak zakończenie prywatyzacji jego polskiej spółki. Po rozbudowie zakładu pracę w Storze znalazłoby 160 -200 osób, a kolejne 600 w firmach z nią współpracujących. Nowa inwestycja koncernu miałaby zostać objęta obszarem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Decyzja w sprawie lokalizacji nowego projektu zapadnie najprawdopodobniej jesienią.

W Polsce Stora Enso obecna jest poprzez Stora Enso Poland SA (oprócz zakładu produkcji celulozy i papieru w Ostrołęce spółka ma trzy fabryki tektury i opakowań kartonowych: w Łodzi, Tychach i Mosinie) oraz Stora Enso Wood Supply Polska Sp. z o.o. do której należy tartak w Murowie.

W 2006r. koncern Stora Enso osiągnął obrót rzędu 14,6 mld euro. Zatrudniał 44 tys. pracowników w 40 krajach. Wyprodukował 16,5 mln ton papieru i tektury oraz 7,5 mln m3 tarcicy i wyrobów z drewna.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz