DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Schieder Möbel ma problemy

Schieder Möbel

Autor: Piotr Płocharski
Źródło: Schieder Möbel
Data: 2007-06-05


Zarząd Schieder Möbel Holding GmbH, największego europejskiego producenta mebli, wspólnie z ekspertami pracuje nad restrukturyzacją finansowania całej grupy. Rozmowy z wierzycielami oraz potencjalnymi inwestorami nabrały przyspieszenia w celu osiągnięcia porozumienia w ciągu najbliższych kilku dni. W czasie prowadzonych ostatnio rozmów zarząd firmy otrzymał wstępnie pozytywne sygnały dotyczące sprawy.

Powodem podjęcia intesywnych negocjacji był fakt ujawnienia przez nowy zarząd firmy, dokonanych w przeszłości, znaczących manipulacji w dokumentach bilansowych firmy. Obecnie wymusza to konieczność skorygowania danych zawartych w bilansie o kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów euro, a tym samym przyspieszenia rozmów na temat restrukturyzacji finansowania firmy.

Zdarzenia te miały miejsce w przeszlości. Obecnie Grupa Schieder jest zdolna do restrukturyzacji.

Do wyjaśnienia sprawy manipulacji dokonanych przy sporządzaniu bilansu wybrana została firma audytorska PricewaterhouseCoopers. Po otrzymaniu wyników badania audytorskiego obecny zarząd firmy niezwłocznie przekaże je do biura prokuratora w Bielefeld, z którym ściśle współpracuje w celu pełnego wyjaśnienia sprawy.

"Jesteśmy zaszokowani rozmiarami tej sprawy. Zdajemy sobie sprawę jak wiele zależy od ponownego pozyskania naruszonego zaufania w oczach banków, z którymi współpraca jest dla nas teraz najważniejsza. Ona pozwoli nam zarówno na bieżące funkcjonowanie jak i na dokonanie znaczącej restrukturyzacji“ - powiedział Dr. Ulrich Wlecke, szef Alix Partners, firmy restrukturyzującej Schieder i od połowy maja rownież szef Schieder Möbel Holding GmbH.

Odkryte manipulacje bilansowe dotyczą głównie spółek Grupy w Niemczech i Polsce. W przedsiębiorstwach w Lichtensteinie i Włoszech, w których Schieder jest większościowym udziałowcem, nie wykryto nieprawidłwości. Firmy te, operacyjnie i finansowo, nie są zależne od Schieder Möbel.

Główny zarys planu długoterminowego finansowania zostanie wypracowany w ciągu kilku najbliższych dni.

"Mamy nadzieję, że nasi Klienci, Dostawcy i Kredytodawcy, którzy stali przy nas w czasie tych trudnych kilku ostatnich miesięcy pozostaną z nami“ - powiedział prezes Wlecke.

Firma Schieder jest największym europejskim producentem mebli. Schieder jest liderem rynkowym w Niemczech oraz w regionie Europy Centralnej. Produkcja odbywa się w ponad 40 fabrykach zlokalizowanych głównie w Niemczech i Polsce. Schieder zatrudnia ponad 11.000 pracowników i ma ponad 5.000 klientów w 60 krajach.

Piotr Płocharski
Lighthouse Consultants


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz