DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Schieder Möbel ogłasza upadłość

Schieder Möbel

Autor:
Źródło: Schieder Möbel
Data: 2007-06-21


Schieder Möbel Holding GmbH, największy w Europie producent mebli, ogłosił upadłość w sądzie rejonowym w Detmold (Niemcy).

Intensywne rozmowy prowadzone z kredytodawcami i potencjalnymi inwestorami w przeciągu ostatnich dwa i pół tygodnia, mające na celu zmniejszenie zadłużenia i przywrócenie płynności finansowej, nie powiodły się. W związku z tym, kierownictwo Schieder Möbel Holding GmbH jest zobowiązane do niezwłocznego ogłoszenia upadłości.

Powody upadłości:

 • Nadmierne zadłużenie spowodowane stwierdzonymi manipulacjami w bilansie firmy
 • Niepowodzenie rozmów z kredytodawcami i wierzycielami

  Ogłoszona upadłość nie dotyczy rentownych spółek córek holdingu w Szwajcarii, Lichtensteinie, Włoszech oraz Bośni i Hercegowinie. Firmy te, od wielu lat, nie są zależne operacyjnie i finansowo od Schieder Möbel.

  "W ostatnich tygodniach zrobiliśmy wszystko, aby dojść do porozumienia z kredytodawcami i wierzycielami, w celu uniknięcia upadłości" - powiedział Dr Ulrich Wlecke, szef Alix Partners, firmy restrukturyzującej Schieder i od połowy maja rownież szef Schieder Möbel Holding GmbH. "Bardzo żałujemy, że byliśmy zmuszeni do podjęcia takiego kroku. Dziękujemy wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie oraz wszystkim tym, którzy w ostatnich tygodniach razem z nami szukali rozwiązania".

  W ostatnich tygodniach przedstawiciele Alix Partners razem z firmą audytorską PricewatehouseCoopers badali kondycję finansową holdingu i jego blisko 80 spółek córek. W wyniku tych działań, stwierdzono, że zgodnie z przypuszczeniami, w ostatnich latach fałszowano pozycje w bilansach holdingu. Prokuratura podała, że w związku ze sprawą zatrzymano czterech byłych menedżerów Schieder, pod zarzutem fałszowania bilansów firmy.

  "Fałszowanie bilansów ujawnione w ostatnich tygodniach zaszokowało nas wszystkich i znacznie utrudniło negocjacje" - podkreślił U. Wlecke. Znaczące manipulacje w bilansie spowodowały poważne zadłużenie firmy.

  Zarząd Schieder wraz z przyszłym syndykiem masy upadłościowej będzie starał się znaleźć długotrwałe rozwiązanie dla holdingu. W kolejnych krokach celem będzie utrzymanie produkcji, realizacja zamówień i dostaw.

  Firma Schieder jest największym europejskim producentem mebli. Schieder jest liderem rynkowym w krajach niemieckojęzycznych oraz w regionie Europy Centralnej. Produkcja odbywa się w ponad 40 fabrykach zlokalizowanych głównie w Niemczech i Polsce. Schieder zatrudnia ponad 11 000 pracowników i ma ponad 5 000 klientów w 60 krajach.

  Dodatkowych informacji udziela:
  Piotr Płocharski.
  Lighthouse Consultants
  p.plocharski@lh-c.pl
  Tel.: (+48) 22 6164144


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz