DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Czy lasy mogą sprostać oczekiwaniom społeczeństw europejskich?

Autor: Informacje Rzecznika Prasowego
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2007-06-14


Komunikat po konferencji prasowej
"Energia-woda-klimat: czy lasy mogą sprostać oczekiwaniom społeczeństw europejskich?"

W dniach 5-6 czerwca br., w Warszawie, Agnieszka Bolesta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, wzięła udział w obradach ekspertów, poświęconych założeniom V Konferencji Ministerialnej. O oczekiwaniach, jakie mają społeczeństwa europejskie wobec lasów, dyskutowali reprezentanci państw i organizacji należących do Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie (MPOLE).

Agnieszka Bolesta, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w otwierającym spotkanie wystąpieniu, podkreśliła, że trwała i zrównoważona gospodarka leśna jest jedną z podstaw zrównoważonego rozwoju i poprawy jakości życia współczesnego społeczeństwa. Zbliżająca się debata ministrów powinna przyczynić się do wzrostu znaczenia lasów w kreowaniu warunków życia obecnych i przyszłych pokoleń.

Podczas dwudniowych obrad, eksperci z 31 państw i 13 organizacji międzynarodowych, dyskutowali nad treścią dokumentów - deklaracji oraz dwóch rezolucji tematycznych, dotyczących roli lasów w ochronie zasobów wód oraz wykorzystaniu lasów - drewna, jako biomasy w produkcji energii.
5 czerwca, w pierwszym dniu obrad, odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Głównego Komitetu Koordynującego MPOLE z Polski, Austrii, Hiszpanii i Norwegii. Podczas spotkania Ingwald Gschwandtl, Dyrektor Departamentu Informacji i Polityki Leśnej Federalnego Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa, Środowiska i Gospodarki Wodnej Austrii, przedstawił charakterystykę Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów i omówił założenia Deklaracji Ministerialnej - dokumentu, który odzwierciedla wizję przyszłości lasów w Europie i obejmuje najważniejsze przesłania konferencji.
Według Arne Ivara Sletnesa, z Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Rolnictwa i Żywności Królestwa Norwegii, pierwsza z Rezolucji Warszawskich podkreśla zagadnienia drewna, energii i biomasy, które w przyszłości zdeterminują dyskusje polityczną o lasach oraz ograniczeniach jakie powodowanych przez zmiany klimatyczne. José Mar?a Solano López, Dyrektor Departamentu Leśnictwa Ministerstwa Środowiska Królestwa Hiszpanii, podkreślił natomiast znaczenie drugiej rezolucji, która zaznacza kluczową rolę gospodarki leśnej, zwłaszcza w obliczu kataklizmów oraz zagrożenia niedoborem wody pitnej.

Lasy dla lepszego życia
Wynegocjowane przez ekspertów dokumenty określają główny cel debaty V Konferencji Ministerialnego Procesu Ochrony Lasów w Europie, która odbędzie się pod hasłem "Lasy dla lepszego życia". Prof. Kazimierz Rykowski, szef Zespołu Sterującego ds. MPOLE powiedział, że hasło to odzwierciedla relację między człowiekiem i przyrodą oraz pokazuje wartości, jakie wnoszą lasy do życia współczesnego człowieka. - "Mamy wpływ na to, co dzieje się w lasach, możemy je chronić, zagospodarować, możemy nimi sterować. Lasy podtrzymują i dają nam życie" - mówił prof. Kazimierz Rykowski podczas konferencji prasowej.

V Konferencja Ministerialna, której organizatorami są Polska i Norwegia, odbędzie się w dniach 5-7 listopada br., w Warszawie. W warszawskim szczycie ministrów, wezmą udział przedstawiciele z 46 krajów Europy, reprezentanci Komisji Europejskiej i delegaci z najważniejszych organizacji w międzynarodowej polityce leśnej.
Do tej pory, w Europie odbyły się cztery takie konferencje: w 1990 r. w Strasburgu, w 1993 r. w Helsinkach, w 1998 r. w Lizbonie oraz cztery lata temu w Wiedniu.

Rzecznik Prasowy MŚ

Czy lasy mogą sprostać oczekiwaniom społeczeństw europejskich? (Zdjęcia: 3) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz