DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
OPAKOWANIA DREWNIANE

Spotkanie leśników i producentów palet

Lasy Państwowe

Autor: Tomasz Szymczuk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2007-06-14


Na terenie nadleśnictwa Lądek Zdrój, w dniach 25 - 26 maja 2007r., odbyło się spotkanie przedstawicieli Związku Przedstawicieli Producentów i Eksporterów Palet Drewnianych oraz Lasów Państwowych.

Spotkanie leśników i producentów paletSpotkanie leśników i producentów paletFot. arch. Drewno.pl

Związek producentów palet reprezentowany był przez jego przewodniczącego - Mariana Dobrzyńskiego. Stronę LP reprezentował Adam Płaksej - dyrektor RDLP we Wrocławiu, Andrzej Ballaun i Mariola Kicka-Pilewska - główni specjaliści Wydziału Marketingu i Promocji Produktów Drzewnych DGLP oraz Lucjan Grabowski - naczelnik Wydziału Marketingu RDLP we Wrocławiu.

Otwierając spotkanie, M. Dobrzyński przedstawił główne problemy, z jakimi spotykają się producenci palet, a mianowicie zaopatrzeniem surowcowym i kosztami związanymi z zabezpieczeniem umów. Nie mniej istotną sprawą, zdaniem drzewiarzy, jest realizacja zakupów drewna w III fazie rokowań internetowych - drewno zostało przydzielone ze zbyt dużych odległości, dlatego w przyszłorocznych rokowaniach internetowych taka sytuacja nie powinna mieć miejsca.

Drewno w Polsce - popyt wyprzedza podaż
Kontynuując spotkanie, Andrzej Ballaun odczytał zebranym przesłanie dr Konrada Tomaszewskiego - głównego analityka DGLP, zawierające m.in. życzenia twórczych i owocnych obrad. Zabierając głos ze strony leśników, A. Płaksej przedstawił zebranym charakterystykę dolnośląskiego rynku drzewnego. Zwrócił uwagę, że każdego roku wzrasta o 10 do 15 tys. m³ ilość drewna oferowanego na rynku w każdym nadleśnictwie, podlegającym rewizji urządzeniowej, czyli w 5 - 6 nadleśnictwach. Podkreślił jednocześnie, że dynamicznie rozwijający się popyt na rynku drzewnym znacznie wyprzedza możliwości podaży drewna przez Lasy Państwowe.

Poziom zaopatrzenia w drewno, zdaniem dyr. A. Płakseja, gwarantujący samowystarczalność, uległ wyczerpaniu, dlatego też dla wypełnienia tzw. luki popytowej niezbędny jest import drewna. Kończąc, dyrektor RDLP we Wrocławiu odniósł się do obecnej szczególnej sytuacji związanej z usuwaniem wiatrołomów, kiedy to nadleśnictwa, chcąc przyspieszyć wywóz pozyskanego drewna, "wymuszają" niejako na nabywcach zwiększony odbiór surowca. W związku z tym dyrektor zaapelował o zrozumienie zaistniałej sytuacji i pomoc w tym zakresie.

Drugi dzień obrad przeznaczony był na zwiedzanie nowoczesnego zakładu produkcji palet, wybudowanego przez firmę PALETA-TRANS. To inwestycja, która może stanowić wzór kierunku rozwoju nowoczesnej firmy zajmującej się przerobem drewna.

Tomasz Szymczuk
rzecznik prasowy RDLP we Wrocławiu

Spotkanie leśników i producentów palet (Zdjęcia: 3)

Spotkanie leśników i producentów palet

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz