DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Firmy obawiają się inwestycji IKEA

PAP

Autor: tm
Źródło: PAP
Data: 2005-01-14


Przedstawiciele firm meblarskich i obróbki drewna z Warmii i Mazur zapewnili w piątek, że nie są przeciwnikami inwestycji IKEA w tym regionie.

Chcą jednak, by w rozmowach o pozyskiwaniu drewna Lasy Państwowe traktowały ich jako równorzędnych partnerów. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych Alfred Szlaski zapewnił, że drewna starczy dla wszystkich.

Przedstawiciele firm meblarskich i tartaków spotkali się w piątek w Olsztynie z warmińsko-mazurskim wojewodą Stanisławem Leszkiem Szatkowskim oraz Dyrekcją Regionalną Lasów Państwowych w Olsztynie. Przedsiębiorcy obawiają się, czy po powstaniu fabryk IKEA w tym regionie wystarczy surowca dla warmińsko-mazurskich firm zajmujących się obróbką drewna i meblarskich.

Lasy Państwowe chcą rozwiać te obawy. "60 proc. drewna pozyskiwanego w regionie wyjeżdża jako surowiec poza Warmię i Mazury do innych fabryk, 40 proc. zostaje rozdysponowanych między regionalnych odbiorców" - powiedział Szlaski. Podkreślił, że sprzedaż drewna odbywa się w drodze negocjacji i poprzez przetargi.

Przedstawiciele firm są przekonani, że jeśli ponad połowa drewna wyjeżdża poza region, to należy rozważyć możliwość zwiększenia regionalnego rynku drewna.

"Rynek zweryfikuje cenę i potrzeby. Jeśli zwiększy się rynek regionalny drewna, to będziemy spokojni o nasze firmy i inwestycje" - powiedział Józef Kaczkan z zakładu produkcji drzewnej w Kiełkutach koło Elbląga.

Zbigniew Trojan z tartaku Warbit z Gietrzwałdu koło Olsztyna podkreślił, że firmy oczekują, iż Lasy Państwowe będą traktować je jako równorzędnych partnerów.

Kolejne rozmowy na temat pozyskiwania drewna przez firmy z Warmii i Mazur odbędą się podczas posiedzenia regionalnej Trójstronnej Komisji Dialogu Społecznego w lutym w Olsztynie.

Według dyrektora wydziału przekształceń własnościowych warmińsko-mazurskiego urzędu wojewódzkiego Jerzego Szczepanika, IKEA w tym roku ma wybudować dwie z czterech planowanych fabryk na Warmii i Mazurach. Wartość inwestycji, dzięki którym ma powstać 1 tys. miejsc pracy, to 75 milionów euro.

Przedstawiciele IKEA szukając miejsca pod swoje inwestycje odwiedzili już Biskupiec i Szczytno.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz