DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny

Autor: Katarzyna Pawłowska
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-06-08


Lepszemu wykorzystaniu największych w kraju zasobów roślin energetycznych i regionalnego potencjału naukowo-technologicznego służyć będzie powstający na terenie województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego Bałtycki Klaster Ekoenergetyczny (BKEE). Uroczyste podpisanie, powołującej go do działania, umowy odbędzie się 11 czerwca w Dworze Artusa w Gdańsku.<

Zielona energia
Inicjatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że głównym efektem działalności klastra ma być znaczący wzrost wykorzystania źródeł odnawialnych, w tym zwłaszcza biomasy na cele energetyczne w Polsce Północnej, rozwój technologii odzysku biomasy z odpadów komunalnych i przemysłowych, zmniejszenie zanieczyszczeń biologicznych na terenach wiejskich dzięki rozwojowi biogazowni oraz rozwój nowych technologii i wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw działających w Polsce Północnej.
Jest to o tyle istotne, że opisywany makroregion posiada największe w kraju zasoby tzw. "zielonej" energii, a co za tym idzie największe możliwości ich technologicznego wykorzystania.
W skład klastra wchodzić będą jednostki naukowe, samorządowe i prywatne przedsiębiorstwa branżowe. Tworzyć go będą m.in.: Instytut Maszyn Przepływowych PAN, Sieć Naukowa "EKO-ENERGIA", Centrum Zaawansowanych Technologii "RIMAMI", Centrum Zaawansowanych Technologii "POMORZE", Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, Urzędy Marszałkowskie Województwa Pomorskiego i Warmińsko-Mazurskiego, Stocznia Gdańska S.A. oraz Energa S.A. (...)

PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska
tot


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz