DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Dąb lokacyjny

Autor:
Źródło:
Data: 2007-06-06


"Drzewo lokacyjne - czyli 10-metrowy dąb posadzony w poniedziałek u stóp Wawelu i oddanie do użytku odrestaurowanego dworu Czeczów w krakowskiej dzielnicy Bieżanów - to kolejne pamiątki jakie pozostaną po obchodzonym w tych dniach w Krakowie jubileuszu 750- lecia miasta.

"W naszej kulturze na trwałe ustalił się zwyczaj upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych sadzeniem drzew-pomników. W podobny sposób chcieliśmy uczcić dziejowe wydarzenie jakim była Wielka Lokacja" - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej posadzenie Dębu Jubileuszowego na pl. św. Idziego w Krakowie.
Z okazji Jubileuszu 750-lecia lokacji od kwietnia do maja wokół krakowskich szkół i przedszkoli zostało posadzonych dokładnie 750 drzew.
(...)
Główne obchody 750-lecia lokacji Krakowa na prawie magdeburskim odbywają się od 1 do 10 czerwca. W tym czasie jubileusz uświetni ponad 60 wydarzeń. Na obchody zaproszono ponad 900 gości z kraju i ze świata.
Lokacji Krakowa na prawie magdeburskim, dokonanej 5 czerwca 1257 r. przez księcia Bolesława Wstydliwego, nie należy mylić z założeniem miasta. Pierwsza znana pisemna wzmianka o Krakowie pochodzi z ok. 966 r., z relacji średniowiecznego historyka Ibrahima ibn Jakuba. Dzięki lokacji na prawie magdeburskim miasto uzyskało nowe regulacje w samorządzie, sądownictwie, handlu i układzie urbanistycznym. Zgodnie z książęcym rozkazem, wytyczono rynek i większość parceli pod domy, oznaczono ulice. HP PAP - Nauka w Polsce

bsz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz