DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Do 2013 r. Polska ma pozyskiwać 7,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-31


30.05.2007 Warszawa (PAP)
"Do roku 2013 Polska powinna pozyskiwać 7,5 proc. energii ze źródeł odnawialnych, w roku 2020 powinno to być już 20 proc. - poinformowała w środę minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka na odbywającej się w Warszawie polsko- szwedzkiej konferencji nt. bioenergetyki.

Jak powiedziała wicepremier Szwecji Maud Olofsson, w Szwecji udział energii ze źródeł odnawialnych wynosi 28 proc. Wiele małych przedsiębiorstw szwedzkich tworzy miejsca pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii. "Naszym celem jest budowa systemu energii odnawialnej" - powiedziała Olofsson.
Jak poinformowała Gęsicka, w latach 2007-2013 Polska otrzyma ogromne wsparcie z budżetu Unii Europejskiej na politykę spójności (w tym m.in. na rozwój energii odnawialnej). "Będziemy beneficjentem mniej więcej jednej piątej całego budżetu wspólnotowego w tym zakresie. Kwestie źródeł energii i promowania inwestycji w zakresie energii odnawialnej również są ujęte w naszych planach na ten okres" - powiedziała Gęsicka.
Uczestniczący w konferencji minister gospodarki Piotr Woźniak dodał, że Polska posiada znaczne zasoby biomasy, które mogą być w wykorzystane w energetyce.
Wiceminister rozwoju regionalnego Janusz Mikuła powiedział pod koniec marca, że na rozwój energetyki ze źródeł odnawialnych możemy w latach 2007-2013 pozyskać ze środków UE m.in. 542 mln euro w ramach jednego z priorytetów programu operacyjnego "Infrastruktura i Środowisko".
W realizacji priorytetu, z którego miałoby pochodzić 542 mln euro, chodzi o poprawę sprawności wytwarzania energii elektrycznej, obniżania strat w przesyle i dystrybucji energii elektrycznej oraz ciepła, zmniejszenia zużycia energii w sektorze publicznym. Wsparcie w ramach tego priorytetu będzie służyć budowie nowych mocy wytwórczych opartych na odnawialnych źródłach energii oraz produkcji biokomponentów i biopaliw.
Pewne kwoty na te cele - po ok. 500 mln euro - możemy również pozyskać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich" (PROW). (PAP)

lb/ mskr/ jra/
JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz