DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek - Jak urządzić pokój malucha?

Barlinek

Autor: inf. prasowa <font color=gray>opr. JR</font>
Źródło: Barlinek
Data: 2007-05-25


Wielu rodziców zastanawia się jak urządzić pokój swojego dziecka. Jego wyposażenie musi być bezpieczne i wspomagać rozwój malucha.

<center><b> <font color=darkcyan> <b> fot. BARLINEK </b></font></center><center><b> <font color=darkcyan> <b> fot. BARLINEK </b></font></center>

Funkcjonalnie
Zaczynamy od łóżeczka, które stanowi podstawowy mebel dla każdego niemowlęcia. Ponieważ jego mały użytkownik szybko urośnie, praktyczne jest od razu większe, np. o wymiarach 140 x 70 cm. Przy łóżeczku dobrze jest postawić szafkę na wszystkie niezbędne drobiazgi i przewijak. Warto także przewidzieć miejsce na wygodny, najlepiej bujany fotel dla karmiącej mamy, która przez pierwsze miesiące spędzi w nim długie godziny.
Pozostałe meble planujmy z rozwagą. Zbyt duża ich ilość ograniczy swobodę poruszania się po pokoju - istotne w sytuacjach utulania malucha. Ponadto, w mieszkaniach z dużą liczbą sprzętów łatwiej gromadzi się kurz, który jest częstą przyczyną alergii. Do pozostałych siedlisk tego częstego alergenu należą dywany i wykładziny, a także wypełnienia materacy, poduszek czy kołder oraz tapicerowane meble. Zadbajmy więc, aby było ich jak najmniej.

Bezpiecznie
Znaczącą powierzchnią wpływającą na komfort użytkowania pomieszczenia jest podłoga. Alergolodzy apelują aby była ona wykonana z materiałów naturalnych. Dobrym rozwiązaniem jest deska barlinecka. Zapewnia ona dobrą izolację akustyczną - stłumi nasze skradanie się do łóżeczka niemowlęcia. Istotną zaletą deski barlineckiej jest łatwość pielęgnacji. Wystarczy tylko przetrzeć jej powierzchnię lekko wilgotną szmatką. Bardzo dobre właściwości pochłaniania i oddawania wilgoci - oddychająca podłoga - posiadają deski olejowane. Co więcej, zarówno te olejowane jak i lakierowane są antystatyczne, co zapobiega zawirowaniom kurzu i elektryzowaniu się posadzki. W przypadku deski barlineckiej naturalny olej i lakier nie zawierają środków zapachowych, syntetycznych barwników ani substancji konserwujących. Są zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli nasze dziecko choruje na alergię. Bezpieczeństwo dla zdrowia potwierdza certyfikat PZH.
Co więcej, budowa deski barlineckiej umożliwia zamontowanie pod nią ogrzewania podłogowego. Jest to szczególnie istotne w pierwszych latach życia dziecka, kiedy siedząc albo leżąc spędza ono na niej długiej godziny.

Kolorowo
Niemowlę powinno być otoczone świetlistymi, pastelowymi barwami, które korzystnie wpływają na harmonijny rozwój emocjonalny i zdrowotny małych dzieci. Szczególnie ważne są kolory dużych płaszczyzn budujących atmosferę wnętrza, tj: ścian, sufitu i podłogi. Przyjazne dla niemowląt obojga płci są kolory pastelowe: żółcie (bez domieszki zielonego), brzoskwiniowe, morelowe, kremowe i kremowo-żółte. W przypadku podłóg predysponowane są te jasne i ciepłe w odbiorze, tj.: deski klonowe, bukowe czy grabowe. Zalecenia nie mają zastosowania w zabawkach, których jaskrawe, wyraziste kolory mają za zadanie przyciągać wzrok dziecka i pobudzać jego rozwój.
Niemowlę wiele czasu spędza w zamkniętych pomieszczeniach, zbudowanych z syntetycznych materiałów, o słabej wentylacji naturalnej i sztucznym mikroklimacie. Zadbajmy więc aby od początku w jego pokoiku było jak najwięcej ekologicznych i naturalnych materiałów.

(JR)

Barlinek - Jak urządzić pokój malucha? (Zdjęcia: 3)

<center><b> <font color=darkcyan> <b> fot. BARLINEK </b></font></center><center><b> <font color=darkcyan> <b> fot. BARLINEK </b></font></center><center><b> <font color=darkcyan> <b> fot. BARLINEK </b></font></center>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz