DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
Podłogi drewniane

Drewno pod stopami

Dziennik Wschodni

Autor: MAŁGORZATA MAZUREK-SZPITUN, opr. JR
Źródło: Dziennik Wschodni
Data: 2007-03-21


Ma same zalety. Jest materiałem naturalnym, trwałym i nie kosztuje majątku. Chyba, że zażyczymy sobie egzotyczną mozaikę. Drewno - bo o nim mowa - wciąż jest modne i wciąż ma rzesze zwolenników...

Cyklinowanie drewnianej podłogiCyklinowanie drewnianej podłogiFot. Dorota Awiorko-Klimek

Drewniane podłogi można układać zarówno w pokojach dziennych jak i w kuchni czy przedpokoju - jednak w przypadku dwóch ostatnich pomieszczeń lepiej sprawdzą się panele specjalnie zabezpieczone przed wilgocią oraz z wysoką klasą ścieralności.

Podłoże pod drewniane posadzki należy specjalnie przygotować. Powinno być równe, odpylone i zagruntowane. Na wylewki betonowe można wylać masę samopoziomującą. Jeżeli zależy nam na ochronie przed hałasem dodatkowo warto położyć maty z pianki polietylenowej.

Deski czyli jak najprościej
Od desek zaczęła się kariera drewna na podłodze. Wciąż cieszą się one dużym powodzeniem, zwłaszcza, wśród miłośników stylu wiejskiego dworku. Na rynku dostępne są deski z litego drewna litego lub klejone (bardziej odporne na zniekształcenia). Długość desek to 3-10 m, szerokość 9-18 cm, a grubość 14-30 mm. Krawędzie mogą mieć gładkie lub przystosowane do tzw. "parkietowego” łączenia. Deski podłogowe mocuje się głównie gwoździami do drewnianych legarów, które układa się na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Można je również układać na podłodze betonowej lub gładzi cementowej i gipsowej - wtedy mocujemy deski klejem.

Warto tak wybierać wielkość desek, aby zminimalizować konieczność sztukowania. W małych pokojach można układać deski od ściany do ściany, w większych łączenia ustawiamy w połowie długości deski z rzędu sąsiedniego.

Urok parkietu
To najczęściej spotykany w Polsce rodzaj podłogi drewnianej. Parkietowe klepki mają długość 25-50 cm, szerokość 4-8 cm i grubość około 2 cm. Gatunek drewna z jakiego zostały wykonane określa ich trwałość, odporność na zniekształcenia i odbarwienia. Parkiet występuje w kilku klasach - im wyższa, tym równiejszy kolor i wysłojenie.

Parkiet tradycyjny układa się z jednego gatunku drewna w rozmaite wzory np. jodełkę, cegiełkę, kwadraty. Można również wybrać kilka rodzajów parkietu i tworzyć dekoracyjne, powtarzające się wzory. Na rynku dostępny jest także parkiet lamelowy, który wygląda jak tradycyjny, ale nie jest łączony na wpust tylko na styk.

Parkietowe klepki układamy na podłożu mineralnym (beton, podkład cementowy, gipsowy) lub na deskach bądź płytach drewnopochodnych. Przyklejamy klejem do parkietu.

Mozaika dla odmiany
Przeciwwagą dla dużych desek podłogowych jest delikatna mozaika. Tego typu podłoga drewniana wykonana jest z niewielkich deszczułek (zwanych paluszkami) naklejonych na papier lub siatkę. Deszczułki mogą mieć różne rozmiary (120-160 mm długości, 22 mm i 8 mm grubości). Cała płyta ma zazwyczaj 640 mm długości i 320 mm szerokości.

W sprzedaży oferowane są mozaiki z jednego rodzaju drewna, lub dekoracyjne z deszczułek w różnych odcieniach. Mozaikę układa się najczęściej na betonie lub gładzi cementowej, mocuje się ją tymi samymi klejami co parkiet.

Panele, czyli zrób to sam
Łatwo je ułożyć samodzielnie, wyglądają jak gładka podłoga z desek i są niedrogie. Panele najczęściej są klejone z trzech warstw drewna. Górna warstwa to wysokogatunkowe, pokryte lakierem drewno. Rozmiary są różne: długość 40-250 cm, szerokość 13-21 cm, grubość zależy od liczby i rodzaju poszczególnych warstw. Panele są łatwe w montażu, ponieważ nie trzeba ich kleić do podłoża - klei się tylko krawędzie, chyba, że są to panele na zatrzask, wtedy klej jest zbędny. Większości paneli nie można cyklinować, ale zniszczone elementy stosunkowo łatwo wymienić na nowe (zwłaszcza panele łączone na zatrzask).

Bruk i parkiet przemysłowy
Nowością jest bruk drewniany i parkiet przemysłowy. Bruk to kostki z twardego drewna, najczęściej dębu, buku lub jesiona. Kostki mają grubość 2,5-8 cm i boki długości 4 cm. Łączone są, podobnie jak mozaika, w płyty (po 5-18 sztuk) i naklejane na siatkę termoplastyczną. Mocuje się je do podłoża za pomocą kleju do parkietów, a po ułożeniu zrywa siatkę.

Parkiet przemysłowy to rodzaj mozaiki z grubszych deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości około 22 mm. Podobnie jak mozaika są łączone są w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ułożeniu.

MAŁGORZATA MAZUREK-SZPITUN
Edytor Press sp. z o.o. - Lublin


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz