DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pfleiderer dla akcji ...z natury segreguję!

Pfleiderer Prospan

Autor: Twenty Four Seven PR
Źródło: Pfleiderer Prospan
Data: 2007-05-24


Rusza trzecia edycja akcji edukacyjnej „…z natury segreguję!”. W wiosennej akcji weźmie udział blisko 1700 dzieci z wieruszowskich placówek oświatowych.21 maja 2007 r. w szkołach podstawowych i przedszkolach gminy Wieruszów rozpoczęły się ekologiczne lekcje i akcja selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. W programie bierze udział 6 szkół podstawowych oraz 2 przedszkola z gminy Wieruszów (woj. łódzkie).

Głównym sponsorem nagród jest firma Pfleiderer Prospan S.A.
To już trzecia edycja lokalnych akcji edukacyjnych „…z natury segreguje!”, który wpisuje się w program budowy i rozwoju krajowego systemu odzysku i recyklingu opakowań „W Trosce o Naturę”.

Obok Polskiego Systemu Recyklingu Organizacji Odzysku – inicjatora i głównego organizatora akcji, partnerami projektu są: Pfleiderer SA oraz Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieruszowie SA. Patronat honorowy nad akcją objął Urząd Miasta i Gminy Wieruszów.
Głównym sponsorem nagród jest firma Pfleiderer, jeden z wiodących dostawców dla przemysłu meblarskiego w Europie.

- Udział Pfleiderer Prospan S.A. w akcji „ …z natury segreguję” jest wyrazem aktywności społecznej spółki w regionie oraz naturalną kontynuacją proekologicznej działalności firmy. Na uwagę zasługuje fakt, że spółka wdrożyła w ciągu ostatnich lat wiele nowych rozwiązań gwarantujących najbardziej skuteczną eliminacji zanieczyszczeń produkcyjnych. Równie istotne dla lokalnego środowiska naturalnego jest również stałe edukowanie społeczności i wypracowanie naturalnych odruchów i przyzwyczajeń w gospodarowaniu surowcami wtórnymi. Temu służy właśnie prowadzona przez nas wspólnie z Polskim Systemem Recyklingu przy współudziale urzędu miasta, szkół, przedszkoli i przedsiębiorstwa komunalnego w Wieruszowie akcja „…z natury segreguję”. Jesteśmy przekonani, że tak jak w innych regionach zakończy się ona dużym sukcesem, a nabyta wiedza zaprocentuje lepszą jakością życia w czystym środowisku dla całej społeczności naszego regionu - mówi Aldona Bryłka, Kierownik Działu Marketingu Pfleiderer Propan SA.

Przedsiębiorstwo Komunalne w Wieruszowie SA zajmuje się obsługą komunalną programu. W każdej placówce stanęły oznakowane pojemniki, do których dzieci wrzucają odpady opakowaniowe.

Finał akcji odbędzie się 16 czerwca podczas dorocznego święta miasta – Dni Wieruszowa.

***

Warsztaty i konkurs
Program „…z natury segreguję!” składa się z dwóch części – warsztatów edukacyjnych oraz konkursu „zbiórkowego”. Trwają one trzy tygodnie. Od 21 maja we wszystkich placówkach objętych programem dzieci uczestniczą w zajęciach na temat selektywnej zbiórki odpadów i ekologii prowadzonych w ramach lekcji biologii i przyrody. Dla każdej grupy wiekowej przygotowany został oddzielny pakiet scenariuszy lekcji wraz z instrukcjami dla pedagogów. Skupiają się one na twórczej aktywności dzieci – w ramach zajęć edukacyjnych przewidziane są m.in. mini konkursy i zgadywanki. Warsztaty edukacji ekologicznej zostały opracowane przez Alicję Szarzyńską, metodyka z Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przy Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie.

- Celem lokalnych akcji edukacyjnych „…z natury segreguje” jest pokazanie najmłodszym mieszkańcom naszego kraju, jak bardzo potrzebna jest segregacja opakowań. Poprzez zabawę, ale również aktywny udział uczniów i przedszkolaków w zbiórce selektywnej opakowań, promujemy ideę recyklingu opakowań. Z jednej strony dzieci współzawodniczą w zbiórce opakowań, a z drugiej dowiadują się czym jest ta selektywna zbiórka opakowań i ich późniejszy recykling – mówi Jakub Ochal, specjalista ds. marketingu PSR SA.

Celem akcji jest też integracja lokalnej społeczności wokół tematu ekologii i selektywnej zbiórki. Dlatego też organizatorowi projektu zależało na tym, by do współpracy przyłączyły się lokalne firmy z terenu Wieruszowa oraz gminny samorząd.

Druga część akcji - konkurs „zbiórkowy” – rusza wraz z warsztatami. Przez trzy tygodnie dzieci pod opieką opiekunów będą zbierały zużyte opakowania i wrzucały je do oznakowanych pojemników ustawionych na terenie szkół i przedszkoli zgodnie z zasadami selekcji odpadów. Główną ideą konkursu jest hasło „Nie ilość, a jakość!”.

- Nie chodzi nam o jednorazową akcję, której efektem ma być zebranie jak największej ilości opakowań. Chcemy, aby dzieci nauczyły się trafnie umieszczać opakowania w odpowiednich pojemnikach. Każda placówka zostanie oceniona przez przedstawiciela operatora komunalnego – podkreśla Jakub Ochal.

Wcześniejsze akcje edukacyjne „…z natury segreguje!” odbyły się w Krynicy Zdrój (w maju i czerwcu 2006 roku) oraz Żarach (w listopadzie i grudniu 2006 roku). W dotychczasowych akcjach wzięło udział blisko 5000 dzieci. Kolejne edycje planowane są na jesieni br.


 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz