DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

KPPD: Dobre wyniki I kwartału nie kryją obaw zarządu o przyszłość spółki

KPPD

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: KPPD
Data: 2007-05-23


Dobra koniunktura na rynku i wyższy od zakładanego kurs euro spowodował, świetne wyniki Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA w I kwartale 2007r. Dynamiczny wzrost sprzedaży i produkcji spowodował przekroczenie planów finansowych zakładanych na rok bieżący. Wielkość sprzedaży osiągnęła 27,8% zakładanego planu, a zysk netto 84%.

W ciągu trzech pierwszych miesięcy b.r. KPPD osiągnęło przychody w wysokości 91,904 mln zł (2006: 52,338 mln zł). Zysk operacyjny wyniósł 4,811 mln zł (2006: 1,039 mln zł), a zysk netto 3,682 mln zł (2006: 0,498 mln zł).

Zarząd spółki biorąc pod uwagę szczególnie wielkość zysku na którego duży poziom miał wpływ wzrost cen produktów skorygował prognozę dotyczącą 2007 roku. Według nowych założeń przychody ze sprzedaży wyniosą 234,8 mln zł,a zysk netto na poziomie 8,0 mln zł (wzrost odpowiednio o 5,3% i 81,8% w stosunku do poprzedniej prognozy). Przewidywane nakłady inwestycyjne w wysokości 15,3 mln zł nie uległy zmianie.

Pomimo dobrych wyników humor członków zarządu Koszalińskiego PPD, będących jednocześnie akcjonariuszami spółki, psują działania Kronospanu który chce przejąć spółkę. Kronospan Holdings Ltd. wezwał do sprzedaży 1.524.625 akcji, stanowiących 93,97% głosów spółki. Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji będzie trwać do 18 lipca.

Według informacji podanych w wezwaniu Kronospanu zamierza specjalizować KPPD w produkcji wyrobów z drewna iglastego, podwoić produkcję i sprzedaż oraz włączyć spółkę do cyklu kooperacyjnego Grupy Kronospan.

Zarząd KPPD wydał komunikat w którym stwierdza, że wezwanie ogłoszone przez Kronospan Holdings Ltd. stwarza realne zagrożenie dla możliwości kontynuacji i skali prowadzonej przez spółkę działalności oraz jej dalszego rozwoju.

Uzasadnieniem dla takiej informacji jest m.in. analiza poszczególnych zamiarów Kronospanu przedstawionych w wezwaniu. Podstawowymi ich elementami mają być realizacja programu inwestycyjnego, którego efektem będzie podwojenie produkcji i sprzedaży oraz utworzenie nowych miejsc pracy.

Zdaniem zarządu KPPD program ten nie określa bliżej źródeł finansowania, zakresu rzeczowego, jak i sposobu zwiększenia dostaw surowca, co jest niezbędnym warunkiem do uzyskania znaczącego wzrostu produkcji i sprzedaży. Aktualne zasady sprzedaży surowca ustalone przez Lasy Państwowe – nie dają podstaw do planowania takiego wzrostu dostaw. Aktualnie również Kronospan, mimo swojej skali i zaplecza finansowego, nie jest w stanie w znaczący sposób zwiększyć dostaw surowca dla swoich zakładów płytowych. Media informowały również o wstrzymywaniu produkcji ze względu na braki surowca. Swoje niedobory firma łagodzi importem i zwiększonym zakupem odpadów z zakładów przemysłu drzewnego. W przypadku tartaków takie możliwości nie istnieją lub są bardzo ograniczone np kosztami transportu. Zarząd KPPD zauważa również, że w wezwaniu odniesiono się wyłącznie do rozwoju produkcji w segmencie drewna iglastego, podczas gdy znaczną część działania spółki stanowią zakłady przerabiające drewno liściaste.

Kolejną nieścisłość wytknięto przy okazji informacji jak ukazała się w zagranicznych mediach branżowych. Zgodnie z nią, Kronospan planuje budowę dwóch tartaków o zdolności przetarcia rzędu 400 tys. m3 drewna rocznie. Jeden z nich miałby powstać w Polsce, drugi w Rumunii. Czy więc zakup KPPD miałby posłużyć przede wszystkim przejęciu dostaw drewna, którego w przypadku KPPD wynoszą właśnie ok. 400 m3 rocznie? Takie rozwiązanie nie uśmiecha się pracownikom tartaków, w dużej części będących również akcjonariuszami KPPD SA, bo zagraża ich miejscom pracy. Co prawda, Kronospan deklaruje, że nie jest jego zamiarem "rewolucyjna" redukcja zatrudnienia, lecz ma to być długofalowy proces, oparty o modernizację procesów produkcyjnych. Organizacje związkowe działające w spółce nie dowierzają w te zapowiedzi.

Argumentem przeciw pozbyciu się akcji KPPD jest również cena ich sprzedaży zaproponowana przez Kronospan - 33.70 zł za akcję podczas gdy na rynku CeTO (co prawda przy znikomej płynności akcje spółki notowane są po ok. 45 zł).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz