DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Prace twórców BAUHAUSU wracają

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-13


IAR
"Od 11.05.2007 we wschodnioniemieckim Dessau można oglądać wystawę poświęconą twórcom jednej z najbardziej znanych uczelni artystycznych w historii architektury.
Jej profesorowie i studenci projektowali budynki i obiekty przestrzenne, na przykład przystanki tramwajowe, ale również meble czy zastawę kuchenną.

Projekty, stawiające na pierwszym miejscu funkcjonalność obiektów i przedmiotów, zrewolucjonizowały XX-wieczną architekturę przestrzeni i wnętrz.

Prace „Bauhausu" uważane są za początek wzornictwa przemysłowego.
Ponad 200 obiektów, wśród nich meble, przedmioty codziennego użytku, a także fotografie i projekty, można od dziś oglądać na stałej wystawie w Dessau - mieście, do którego założona w 1919 r. szkoła artystyczna przeniosła się w połowie lat 20-tych. Jej twórcą był architekt Walter Gropius, który na potrzeby uczelni zaprojektował modernistyczną konstrukcję z betonu, stali i szkła. W odrestaurowanym kosztem 17 mln euro budynku mieści się ekspozycja. Od 1996 r. znajduje się on na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
"Bauhaus" działał do połowy lat 30-tych. W 1932 r. uczelnia, której nowe nazistowskie władze Dessau odmówiły dalszego finansowania, przeniosła się do Berlina. Dwa lata później została ostatecznie zamknięta przez hitlerowców."

IAR, Daga

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz