DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Krucjata przeciw chrabąszczom

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-13


"W lasach regionu łódzkiego za kilka dni rozgorzeje wielka bitwa. Naprzeciw siebie staną leśnicy i chrabąszcze...

Do walki z milionową armią owadów ludzie wykorzystają samoloty i helikopter. Stawka jest wysoka. To przyszłość tamtejszych lasów.
Alarm wszczęła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, która obliczyła, że w tym roku przypada rojenie dwóch gatunków chrabąszcza: majowego i kasztanowca. Jest ich już tak dużo, że zagrażają lasom. - Nie mamy czasu spokojnie przyglądać się temu, co się dzieje. Musimy działać. Nie chodzi nam o walkę z gatunkiem, ale o zmniejszenie liczebności populacji - tłumaczy Jacek Wizimirski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lodzi.
Chrabąszcze w lasach regionu łódzkiego są prawdziwą plagą. Najwięcej jest ich w okolicach Spały, Piotrkowa Trybunalskiego i Smardzewic. Ile? Nikt jeszcze nie policzył. Tadeusz Długołęcki, zastępca nadleśniczego w Spale, szacuje, że na jego terenie może być ich nawet kilka milionów. - To tak jakby ktoś chciał policzyć mrówki lub komary - mówi Długołęcki. - Cztery lata temu na metr kwadratowy lasu przypadało średnio dziesięć sztuk - dodaje. (…)"


Maciej Stańczyk
Dziennik, 2007.05.08


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz