DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zabytkowe cerkwie czekają na ratunek

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-13


(PAP) "XVII-wiecznej cerkiewce w Brusnie Nowym na Podkarpaciu grozi zawalenie. Zabrakło pieniędzy i pomysłu na jej gruntowny remont. Jedyną nadzieją na uratowanie zabytkowego obiektu jest program przygotowywany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W latach 90. rozpoczęto remont tej cerkwi, ale wkrótce prace przerwano. Pieniądze przekazane z budżetu wojewódzkiego konserwatora zabytków nie wystarczyły na przeprowadzenie gruntowanej renowacji. Świątynię przejął Skarb Państwa, a obiekt systematycznie popada w ruinę...

PROGRAM RATOWANIA ZABYTKÓW SAKRALNYCH
Poinformował, że właśnie dokonywany jest w regionie przegląd tych obiektów, którego wyniki zostaną przesłane do Warszawy. Na tej podstawie ministerstwo opracuje program ratowania wielu cennych zabytków sztuki sakralnej, w tym drewnianych, często o wyjątkowych walorach architektonicznych.
W samym tylko powiecie lubaczowskim, na terenie którego leży wieś Brusno, jest 36 cerkwi, w tym 22 drewniane. Niektóre użytkowane są przez parafie rzymskokatolickie, inne czekają na ratunek.

CERKIEW W STARYM DZIKOWIE
"Powstaje jednak istotne pytanie, co dalej z tymi cerkwiami, skoro nie ma tam grekokatolików? Wiele zależy zatem także od inwencji miejscowej społeczności. W cerkwiach mogą przecież być odprawiane ekumeniczne nabożeństwa, można też adaptować je na domy sztuki, placówki kultury itp. Dobrym przykładem jest Stary Dzików" - powiedział Czuba. Walącą się cerkwią w Starym Dzikowie, także w powiecie lubaczowskim, zajęli się filmowcy przy okazji kręcenia filmu Andrzeja Wajdy "Opowieść katyńska". Obiekt został częściowo odremontowany i obecnie zrodziła się myśl, by utworzyć w nim muzeum scenografii z filmów Andrzeja Wajdy. Rozważana też jest koncepcja zorganizowania w nieużytkowanej cerkwi muzeum zbrodni katyńskiej... "


PAP - Nauka w Polsce
bsz

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz