DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Muzealniczy Nobel dla Biskupina

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-10


"Muzeum Archeologiczne w Biskupinie zostało laureatem tegorocznej nagrody Europa Nostra – swoistego Nobla w dziedzinie muzealnictwa. Pomyślny dla nas werdykt ogłoszono jednocześnie w Brukseli oraz Wilanowie. W uroczystej gali wręczenia nagrody, która odbędzie się 8 czerwca w Sztokholmie, wezmą udział król i królowa Szwecji.<

EUROPA NA RZECZ DZIEDZICTWA NARODOWEGO
Nagroda Europa Nostra, czyli Nagroda Unii Europejskiej w Dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego, przyznawana jest od 2002 r...,
Założeniem konkursu jest również umożliwienie szerokiego dostępu do niezwykłych i wybitnych inicjatyw, obiektów i zabytków.
(...) W tym roku o nagrodę ubiegało się 158 inicjatyw. Spośród nich jury wybrało polski Biskupin. Doceniono za bogatą infrastrukturę, umożliwiającą naukowcom z różnych krajów świata zarówno prowadzenie intensywnych badań i prac eksperymentalnych, jak również wymianę opinii.
Dotychczas polskimi laureatami nagród Europa Nostra byli: parafia św. Jana w Lublinie(w 2002 r.), Stara Papiernia w Konstancinie Jeziorna (w 2003 r.) i dr Anna Sulimowska-Ociepko oraz Politechnika Śląska za pracę doktorską (w 2005 r.).

POLSKIE POMPEJE
Biskupin jest najbardziej znanym w Europie Środkowej rezerwatem archeologicznym. Prace wykopaliskowe rozpoczęto tu w 1934 r. W ich wyniku odkryte zostały, doskonale zachowane, konstrukcje drewniane osiedla sprzed ponad 2700 lat. Na terenie rezerwatu znajdują się eksponaty od epoki kamienia do czasów średniowiecznych. Przed wojną Biskupin nazywany był "Polskimi Pompejami".

„W Polsce jest siedem wyspecjalizowanych muzeów archeologicznych, które co roku odwiedza ponad 600 tys. widzów – mówi dyrektor rezerwatu, Wiesław Zajączkowski. - Biskupin, z 250 tys. odwiedzających, ma aż 25 proc. tej frekwencji". Jak podkreśla dyrektor na sławę Biskupina pracuje już czwarte pokolenie archeologów."

PAP – Nauka w Polsce, Katarzyna Pawłowska
bsz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz