DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Ukośnica Bosch GCM 8S Professional w pracach stolarskich

www.bosch-prasa.pl

Autor: oprac. JR
Źródło: www.bosch-prasa.pl
Data: 2007-05-09


Przenośne ukośnice znajdują zastosowanie w pracy stolarzy czy parkieciarzy. O wykorzystaniu ukośnicy GCM 8 S w konkretnych pracach takich jak np.: przygotowanie parkietu, tarasu, schodów czy paneli, opowiada stolarz - Tomasz Żarski.

<center> <font color=darkcyan> <b> Ukośnica GCM 8 S Professional<br> firmy Bosch sprawdza się <br>w pracy stolarza czy parkieciarza<br> </b>&#8220;Fot.: Bosch&#8221;</font></center><center> <font color=darkcyan> <b> Ukośnica GCM 8 S Professional<br> firmy Bosch sprawdza się <br>w pracy stolarza czy parkieciarza<br> </b>&#8220;Fot.: Bosch&#8221;</font></center>

Parkiet
Ukośnica przenośna do paneli GCM 8 S Professional sprawdza się przede wszystkim w pracach parkieciarskich. Lekka i przenośna pozwala na transport bezpośrednio do miejsca nakładania parkietu i jego dokładne docięcie do wymiarów pomieszczenia. Przy wyborze ukośnicy warto zwrócić uwagę na to czy jest stabilna i czy tworzy własne stanowisko pracy, tak jak model Boscha. Oszczędza to czas pracy, nie trzeba chodzić do wydzielonego do cięcia pomieszczenia. Jeżeli czeka nas wielogodzinna praca, przy której potrzebujemy większego komfortu, sprawdźmy czy na rynku jest dostępny dostosowany do ukośnicy odpowiedni stół.

Ukośnica GCM 8S Professional
uzupełnia program stacjonarnych urządzeń Bosch, który obejmował dotychczas siedem maszyn: dwie ukośnice GCM 10 Professional i GCM 12 Professional, ukośnice do paneli GCM 10S Professional, GCM 10 SD Professional i GCM 12 SD Professional, pilarkę stołową GTS 10 Professional i przecinarkę do metalu GCO 14-1 Professional. Wszystkie ukośnice można wygodnie zamocować na stole roboczym GTA 3700.

Parkieciarze pracują na różnych etapach budowy, w różnych warunkach i dlatego pomocne jest dobre oświetlenie oraz wskaźnik laserowy. Dobrze spasowany z tarczą laser pozwala na dokładne, szybkie i bezbłędne cięcie. Podziałka wraz z dokładnym laserem pozwalają na uzyskanie dokładnego odcinka bez dodatkowych pomiarów i zakreśleń. Ukośnica umożliwia cięcie materiałów do 27 cm szerokości i 6 cm wysokości. W praktyce parkieciarza, cięcie większych materiałów jest niepotrzebne. Podwójny wysięgnik pozwala na dobre ustawienie materiału, paneli laminowanych i parkietu. Zaciski mocujące, nie powinny pozostawiać śladów by nie zniszczyć ciętego materiału. Większość parkieciarzy używa modeli bez posuwu. Co ciekawe posuw i duża tarcza w modelu GCM 8S pozwalają na docinanie klepki podłogowej na długość i dopasowywanie jej do ściany dłuższą krawędzią. Ukośnica pozwala również na docinanie paneli podłogowych i ściennych, czy desek barlinkowskich do potrzebnej nam długości. Bardzo dokładne cięcie i spasowanie otrzymamy również przy listwach przypodłogowych i progowych.

Taras
Ukośnica GCM 8S przydaje się również przy wykonywaniu tarasów. Przytniemy nią kątówki do konkretnych wymiarów tarasu. Poza tym szybko możemy wprowadzić na miejscu zmiany w długości oraz przygotować balustrady. Ukośnica Boscha bardzo dobrze sprawdza się przy przycinaniu tracek i podchwytów, gdzie elementy przycięte są idealnie dopasowane. W balustradach z dolnym biegiem stosuje się często kąty nietypowe do 58%. Nowy model ma regulację skosu do takich wartości za pomocą specjalnego pokrętła. Stabilizacja na kątach nietypowych, pozwala na powtarzalność cięcia, dzięki czemu możemy bardzo szybko przygotować wszystkie elementy balustrady. Ukośnica oraz wkrętarka w zupełności wystarczą do przeprowadzenia tego typu prac.

Panele ścienne i boazeria
Kolejnym z zastosowań jest docinanie paneli ściennych lub boazerii na długość. Przy układzie ukośnym, dodatkowo możemy przyciąć panele pod niestandardowym kątem. Ukośnica przyda się również na miejscu w pracach wykończeniowych przy docinaniu na wysokość, lub pod kątem kątowników, cokolików i ćwierćwałków.

Montaż drzwi
Ukośnica przenośna Boscha przydaje się również przy montażu drzwi, szybko można przyciąć kliny do framug oraz przygotować belki rozporowe i ustabilizować całość pianką. W kolejnym etapie prac urządzenie może zostać wykorzystane do przygotowania opaski na drzwi, a same cięcia są bardzo dokładne i pozwalają na idealne spasowanie materiałów. Przy samych drzwiach produkt przyda się do przycinania profili.

Schody
Ukośnica znajduje zastosowanie również przy schodach. O ile same stopnie przytniemy wcześniej modelem o większej tarczy np. Bosch GCM 12 SD Professional, to mała ukośnica przyda się w pracach wykończeniowych. Cokoliki przyścienne mają ok. 7-8 cm, łatwo je dociąć, tak samo można szybko dopasować opaskę kończącą schody. Przy wysokich cokołach można skorzystać z innego kąta nachylenia tarczy. Ostatnio zapanowała również moda na klepki na schodach. W takim wypadku, najlepiej na miejscu przy pomocy ukośnicy przygotować nosek na klepkę osłaniający ostatnie 5 cm stopnia.

Laminaty
O kolejnym istotnym zastosowaniu ukośnicy można przekonać się przy okazji cięcia płyt laminowanych. Duża część stolarzy uważa, że cięcie ukośnicą będzie strzępić materiał. Dolna krawędź cięcia wyjdzie gładka, a górna poszczypana. Ważna jest w takim wypadku technika. Ukośnica Boscha ma lekki dokładny posuw i ogranicznik zagłębiający. Pozwala to na cięcie laminatów po uprzednim zblokowaniu piły z wysokości. Ważne jest aby pierwsze cięcie było robione ruchem wstecznym, dzięki temu unikniemy „szarpnięcia”.

Prace na wysokościach
Dopasowany ciężar (15 kg) i bardzo dobry uchwyt, dzięki któremu ukośnicę można nieść stabilnie, przydają się przy pracach gdzie musimy przenosić urządzenie na różne wysokości. Przede wszystkim będzie to przycinanie więźb dachowych, gdzie trzeba dopasowywać elementy. Ukośnice ze względu na małą wagę możemy wykorzystać również przy podbitkach na zakończenie dachu, gdy wykonujemy je z boazerii. Musimy wtedy docinać boazerię na miejscu, zarówno na długość, jak i pod kątem 45 stopni.

Dane techniczne GCM 8S Professional
Moc nominalna 1400 W
Prędkość obrotowa bez obciążenia 5 000 min-1
Średnica tarcz 216 mm
Średnica otworu tarczy 30 mm
Regulacja skosu 50 °L, 58 °P
Regulacja kąta nachylenia 47 °L
Ciężar 15 kg

Cechy, na które warto zwrócić uwagę:

  • Powtarzalność
    Pierwszą cechą jest powtarzalność. Chodzi o stabilne powtarzalne cięcie. Warto zwrócić uwagę na to jak działają blokady; czy będzie można wielokrotnie powtórzyć cięcie dla tego samego kąta, czy za każdym razem cięcie będzie takie samo, bez zbędnej kalibracji urządzenia. Istotna jest również regulacja skosu, im wyższa tym urządzenie jest bardziej uniwersalne.
  • Prędkość obrotowa i ilość zębów
    Im wyższa prędkość i ilość zębów tym dokładniejsze cięcie. W modelu Bosch GCM 8 S Professional standardowo dodana jest tarcza 48 zębowa przy średnicy 216 mm. Przy dużej prędkości obrotowej 5000 obrotów pozwala to na idealne cięcie wszystkich wymienionych wcześniej elementów. Warto zwrócić uwagę na otwór tarczy, ze względu na późniejszą wymianę. Dla standardowego wymiaru 30 mm, dostępne jest wiele zamiennych tarcz o różnej ilości zębów. Pozwala to na bardziej uniwersalne zastosowanie urządzenia. Delikatniejsze lakierowane lub fornirowane elementy dobrze ciąć tarczą z min. 60 zębami, a do konstrukcji aluminowych takich jak drzwiczki czy listwy, używać specjalnie przystosowanej tarczy.
  • Stabilność i bezpieczeństwo
    Ukośnica Boscha ma odpowiednią płaszczyznę stabilizacyjną. Bardzo dobrze trzyma się na poziomych płaszczyznach, a dobrą widoczność materiału zapewnia oświetlenie. Szeroka osłona posuwu nie tylko jest bezpieczna, ale zapobiega zanieczyszczeniom i pozwala na długą pracę urządzenia bez zbędnej konserwacji.

Radził Tomasz Żarski

Ukośnica Bosch GCM 8S Professional w pracach stolarskich (Zdjęcia: 4)

<center> <font color=darkcyan> <b> Ukośnica GCM 8 S Professional<br> firmy Bosch sprawdza się <br>w pracy stolarza czy parkieciarza<br> </b>&#8220;Fot.: Bosch&#8221;</font></center><center> <font color=darkcyan> <b>Ukośnica znajduje zastosowanie<br> przy wykonywaniu<br> parkietu, tarasu, schodów itp.<br> </b>&#8220;Fot.: Bosch&#8221;</font></center>Wskaźnik laserowy zapewnia precyzję cięcia.Ukośnica GCM 8S jest lekka, wydajna i niekłopotliwa w transporcie

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz