DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Platan z Dobrzycy w znakomitej kondycji

Autor:
Źródło:
Data: 2007-05-06


Okazały platan, posadzony w Dobrzycy (Wielkopolska) w końcu XVIII wieku przez współtwórcę Konstytucji 3 Maja generała Augustyna Gorzeńskiego, jest w znakomitej kondycji i - zdaniem specjalistów - może dożyć nawet 400 lat.
„Okaz cieszy się tak dobrym zdrowiem, że nie wymagał w tym roku nawet interwencji chirurgów drzew” - mówi dyrektor miejscowego Zespołu Pałacowo-Parkowego Wojciech Dąbrowski.

Platan rośnie przed pałacem należącym kiedyś do generała. Należy do największych platanów klonolistnych w Europie. Ma 29 metrów wysokości i 36-metrową średnicę korony. Od niepamiętnych czasów nazywany jest konstytucyjnym. Drzewo jest wtedy wielką atrakcją dla turystów.
Okaz, który wcale nie należy do „staruszków”, czasem jednak choruje na przypadłość zwaną gnomoniaplatani. Choroba powoduje ogromne spustoszenie, łącznie z obumieraniem obrzeży liści, i drzewo musi przejść specjalną kurację. Wiekowy platan był jej poddany rok temu. Dendrolodzy nawiercają otwory w głównym korzeniu drzewa i wprowadzają w nie implanty. „Dzięki temu, soki komórkowe przemieszczają się w górę, pobierając wcześniej znajdujący się w implantach lek” - wyjaśnił wieloletni opiekun platana Jan Klauza z pobliskiego Pleszewa.
Według niego, wykonywana po takim leczeniu dokumentacja opisowa i fotograficzna potwierdza, że już po trzech tygodniach od zabiegu, następuje zatrzymanie choroby, a nowe przyrosty pędów i liści nie wykazują już objawów gnomoniaplatani... ZAK

PAP - Nauka w Polsce
bsz

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz