DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Polskie podłogi podbijają Europę

Barlinek S.A.

Autor:
Źródło: Barlinek S.A.
Data: 2004-06-21


Najważniejszym naszym celem w tym roku jest wejście na rynek niemiecki i zajęcie na nim znaczącej pozycji - poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Mariusz Gromek, przewodniczący Rady Nadzorczej Barlinek S.A.

Produkty tej firmy obecne są na razie w 21 krajach na trzech kontynentach, ale wkrótce również to będzie historią. - Prowadzimy rozmowy nad eksportem do Ameryki Południowej i państw arabskich Afryki. Jeszcze kilka lat i będziecie rozmawiali państwo z największym producentem podłóg drewnianych na świecie - dodał. Debiut giełdowy firmy nastąpi prawdopodobnie pod koniec pierwszego kwartału 2005 roku.

W minionym tygodniu [28 maja 2004] Barlinek S.A. uruchomił nowy zakład produkcyjny w Barlinku (woj. zachodniopomorskie).
- Teraz nasze moce produkcyjne wzrosły do 4,3 mln m kw. podłóg drewnianych rocznie. Jesteśmy ich największym producentem w Polsce, trzecim w Europie i piątym na świecie - mówił Paweł Wrona, prezes zarządu Barlinek S.A. - Z 1000 osobową załogą jesteśmy największym pracodawcą w województwie zachodniopomorskim. Tylko nowy zakład stworzył 200 miejsc pracy.

Według prezesa Pawła Wrony w latach 2000-2004 w Barlinek S.A. zainwestowano ponad 200 mln złotych. - Część tych środków przeznaczyliśmy na inwestycje proekologiczne m.in. na nowy ciąg malarsko-lakierniczy, którego działanie opiera się na lakierach foto- utwardzalnych. Również od 2000 roku posiadamy certyfikat FSC, który świadczy o tym, że nasz surowiec pochodzi z lasów prowadzących racjonalną gospodarkę drzewną - tłumaczył prezes Wrona.

Barlinek S.A. jako jedyna z firm wprowadziła system "jeden za jeden" czyli za każdą zakupioną paczkę produktu firma sadzi jedno drzewo. - W ten sposób posadziliśmy już ponad milion drzew - dodał prezes Wrona.

Zdaniem Mariusza Gromka, przewodniczącego Rady Nadzorczej Barlinek S.A. deska barlinecka jest obecnie synonimem podłogi drewnianej. - To nasz ogromny sukces. W badaniach marketingowych Bud Invest Truck w 2003 roku aż 43% badanych wskazało na Barlinek, jako producenta paneli drewnianych. Ten sukces osiągnęliśmy dzięki realizowaniu programów lojalnościowych dla trzech grup: sprzedawców, architektów i wykonawców. Ale nasi klienci zwracają głównie uwagę na jakość naszych produktów, ich trwałość szacowaną na kilkadziesiąt lat a na końcu na markę - tłumaczył Mariusz Gromek.

Według Mariusza Gromka od tego roku w Barlinku zaczyna się "przyspieszanie" związane z ekspansją produktów firmy za granicą. - W 2004 roku na eksport sprzedamy 1,9 mln m kw. naszych produktów czyli 70% produkcji: 1,5 mln m kw. w Europie, 0,3 mln m kw. w Ameryce Północnej, 0,1 mln m kw. w Azji. Prowadzimy rozmowy nad eksportem do Ameryki Południowej i państw arabskich Afryki - wyliczał prezes Gromek. - Praktycznie nie jesteśmy obecni w Niemczech. Nie chcieliśmy wchodzić na rynek niemiecki, promować markę, a potem nie móc zaspokoić zapotrzebowania. Chcemy to nadrobić w tym roku. Produkty Barlinek S.A. mają 20% rynku Norwegii, 25% rynku Szwecji i 10% rynku Austrii. - Będziemy tez obecni na rynkach wschodnich: Rosji i Ukrainy. Chcemy powielić efekt innej firmy z naszej grupy - Cersanit S.A. - która jest marką numer 1 na Ukrainie - dodał prezes Gromek.

W Stanach Zjednoczonych Barlinek S.A. sprzedaje około 300 tys. metrów kwadratowych podłóg drewnianych rocznie. - Polonia amerykańska tradycyjnie kupuje podłogi z Barlinka. Jesteśmy na Florydzie, w Illinois, Kalifornii i Nowym Jorku - mówił prezes Gromek.

Przychody ze sprzedaży firmy Barlinek S.A.:
- w 2004 roku - 250 mln złotych
- w 2005 roku - ponad 300 mln złotych
- Więcej nie jesteśmy w stanie osiągnąć ze względu na ograniczone moce produkcyjne - dodał prezes Gromek.

Prezes Paweł Wrona poinformował z kolei o planach budowy nowego zakładu produkcyjnego. - Powstanie w ciągu 24 miesięcy, w Polsce lub poza jej granicami. Wtedy nasza pozycja będzie jeszcze mocniejsza - zakończył prezes Paweł Wrona.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz