DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szkolne Zawody Drwali w Rogozieńcu

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-29


Od rana 26 kwietnia boisko szkolne Zespołu Szkół Leśnych w Rogozińcu zapełniło się młodzieżą w zielonych mundurach. Już po raz drugi organizowane były tu SZKOLNE ZAWODY DRWALI.

W zawodach startowało 10 drużyn z poszczególnych klas Technikum Leśnego. Przygotowano aż 9 różnych konkurencji. Co ciekawe - w zawodach brały udział również Uczennice. Walka był zacięta. Dla wyłonienia zwycięzców konieczna była dogrywka!
SZKOLNE ZAWODY DRWALI w Rogozińcu w niczym nie ustępowały profesjonalnym zawodom przygotowywanym z dużym nakładem środków finansowych. Tutaj kapitałem był wkład pracy młodzieży oraz ogromne zaangażowanie nauczyciela Użytkowania Lasu Pana mgr inż. Sebastiana Wachowiaka.
Nie bez znaczenia był też udział lokalnej społeczności oraz Nadleśnictwa Babimost. A pracy było wiele. Przygotowano aż 9 konkurencji: Przygotowanie pilarki do pracy, rzut wałkiem, przerzynka na dokładność, przerzynka kłody piłą ręczną, waga płaczu, przenoszenie stosu, rzut łańcuchem oraz w finale: okrzesywanie i ścinka drzewa na dokładność.
Dziewczyny, choć nie ścinały i nie okrzesywały drzew dostarczyły wielu wrażeń podczas przerzynki piłą ręczną oraz przy rzucie wałkiem. Najbardziej widowiskową konkurencją było przenoszenie stosu. Ciekawy był też rzut łańcuchem. Konkurencja polegała na rzucie łańcuchem tnącym pilarki ( oczywiście w rękawicach ochronnych) na kołek wbity w ziemię w odległości 3 metrów. W konkurencji brała udział cała drużyna, a o zwycięstwie decydował czas.
Do finału weszły 3 drużyny. W ostatniej konkurencji (ścinka na dokładność) jednej z nich udało się ściąć pal (zastępujący drzewo) idealnie na palik. Jednak podsumowanie ogólnej punktacji wskazywało na zwycięstwo dwóch drużyn. Konieczna była dogrywka, o ostatecznym zwycięstwie decydowała „waga płaczu”. Ta konkurencja o tajemniczej nazwie polegała na jak najdłuższym trzymaniu pilarki oburącz za kabłąk na wyprostowanych ramionach przy stojaku tak, aby rękoma dotykać stojaka. Zwyciężyła drużyna z klasy III b ( Piotr Nahajowski, Dawid Wołek, Adam Kępka). Natomiast wśród dziewcząt drużyna reprezentująca klasę III a ( Monika Banak, Dorota Gzyl). Całość zawodów odbyła się w miłej, przyjaznej atmosferze. Po uroczystym wręczeniu nagród zaproszono wszystkich na obiad. To był ważny dzień dla szkoły. Jednocześnie odbywały się „dni otwarte” i spotkanie w sprawie obchodów jej 60-lecia. Przez cały czas zdawały się nie milknąć dyskusje dotyczące przejęcia szkoły przez Ministerstwo Środowiska. Z tym faktem wiąże się tu wiele nadziei na przyszłość. Naszym zdaniem inwestycja w taką młodzież jak ta w Rogozińcu jest z pewnością trafiona.
Gratulujemy pomysłu, zaangażowania i co szczególnie dziś chyba ważne - osiągniętego efektu wychowawczego. Byle tak dalej.

Tekst: Dariusz Rutkowski
www.drwal.net.pl


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz