DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ziemia plajtuje

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-22


W każdej minucie znika z Ziemi powierzchnia lasu równa 36 boiskom do piłki nożnej. Na 3/4 łowisk na świecie może zabraknąć ryb, ponieważ odławiamy ich zbyt wiele.

Międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF bije na alarm - w chwili obecnej zużywamy o ¼ więcej zasobów, niż Ziemia jest w stanie wyprodukować. Jeśli dalej będziemy żyć tak jak dziś, ludzkość do 2050 roku dla zaspokojenia swoich potrzeb będzie potrzebowała naturalnych zasobów z co najmniej dwóch planet.
W każdej minucie znika z Ziemi powierzchnia lasu równa 36 boiskom do piłki nożnej. Na 3/4 łowisk na świecie może zabraknąć ryb, ponieważ odławiamy ich zbyt wiele. Największe rzeki świata wysychają. Kłopotów dostarczają nam też zmiany klimatu. Ostatni raport Międzyrządowego Panelu ONZ ds. Zmian Klimatycznych (IPCC) szacuje, że, w zależności od scenariusza, do końca stulecia średnia temperatura na świecie wzrośnie o 1,8°C do 4°C. Wzrost o zaledwie 2°C wystarczy, by spowodować bezpowrotne wyginięcie więcej niż 1/3 gatunków na Ziemi, nie wspominając już o fatalnych dla ludzkości skutkach, jakie będą niosły ze sobą coraz bardziej ekstremalne zjawiska pogodowe, jak intensywne huragany, długotrwałe susze czy gwałtowne powodzie.
Nie ocalimy wszystkiego, co byśmy pragnęli. Ale uratujemy o wiele więcej, niż mogłoby ocaleć, gdybyśmy w ogóle nie podjęli naszych starań - powiedział Sir Peter Scott, jeden z założycieli WWF.
Nadszedł najwyższy czas na to, by Polska wkroczyła na ścieżkę zrównoważonego rozwoju - mówi Ireneusz Chojnacki, Dyrektor Naczelny WWF Polska. Decydenci i inwestorzy powinni w tym celu wykorzystywać nowoczesne technologie oraz finansowe wsparcie Unii Europejskiej, która chętnie dotuje przyjazne środowisku inwestycje.
Większość problemów możemy jednak rozwiązać sami, wprowadzając drobne zmiany w naszym codziennym życiu. Sprawdź Swój stopień konsumpcji zasobów Ziemi na http://ecofoot.org i zobacz jak postępować w domu i w biurze, by wiele zmienić.

Plik do pobrania w formacie PDF Pełna wersja Living Planet Report - pobierzWWF.PL


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz