DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zmiany w koncernie Stora Enso

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-20


Podczas dorocznego walnego zgromadzenia akcjonariuszy (WZA), koncern Stora Enso przedstawił nową strategię działania, której głównym założeniem jest osiągnięcie maksymalnej rentowności.<

Najważniejszym przesłaniem z WZA dla akcjonariuszy, partnerów biznesowych i klientów koncernu Stora Enso jest zmiana strategii działania, która zakłada odejście od maksymalnego wzrostu firmy w kierunku wyższej zyskowności działań. Kierownictwo koncernu nie planuje wdrażania żadnego nowego programu poprawy zyskowności. Jednak decyzje dotyczące działalności firmy będą podejmowane w nieco krótszych cyklach, niż miało to miejsce w dotychczasowych, wieloletnich planach rozwoju.
Koncern Stora Enso, podobnie jak cała europejska branża produktów leśnych, musi zmierzyć się z problemem związanym z niższą dostępnością surowców drzewnych, na co wpływ mają przede wszystkim: podniesienie ceł eksportowych w Rosji, rosnące wykorzystanie włókien drzewnych jako biopaliw oraz naciski ze strony organizacji ekologicznych na ograniczenie wycinki drzew.
Podczas WZA poinformowano również o planach zamknięcia papierni Stora Enso w holenderskim Berghuizer. Już w połowie kwietnia z produkcji zostanie wyłączona maszyna papiernicza PM7, zaś w październiku pracę zakończy maszyna PM8. Całkowita roczna wydajność obu maszyn wynosi 245 tys. ton niepowlekanych papierów graficznych. Około 80 tys. ton produkcji dotychczas realizowanej w Berghuizer zostanie przeniesione do papierni Nymölla w Szwecji. Jej obecna roczna wydajność pozostaje niezmieniona i wynosi 485 tys. ton, ale warto podkreślić, że w ostatnim czasie w zakładzie dokonano inwestycji w zakresie podniesienia jakości produkowanych tam wyrobów.
WZA było też okazją do przedstawienia dorocznego raportu z działalności Stora Enso oraz prognoz krótkoterminowych związanych z działalnością koncernu na poszczególnych rynkach. Jeżeli chodzi o Europę, oczekuje się tu nieco niższego niż w 2006 roku zapotrzebowania na niepowlekane papiery magazynowe. Początek tego roku przyniósł za to poprawę w popycie na papiery powlekane dla tego segmentu rynkowego i podobne założenia dotyczą całego roku 2007. Oczekiwany jest też niewielki wzrost zapotrzebowania na papiery gazetowe. Dużym popytem cieszą się niepowlekane papiery graficzne, zwłaszcza w regionie Europy Wschodniej. Rynek powlekanych papierów graficznych i tektury opakowaniowej wykazuje bardzo duże zapotrzebowanie i tu oczekiwany jest znaczny wzrost zamówień. Na wszystkich rynkach zakładany jest także spory popyt na produkty drzewne.
Nieznaczne podwyżki cen dotknęły też w ostatnim czasie tekturę opakowaniową. Poza ograniczeniem produkcji w celulozowni Enocell, koncern planuje też kolejne ruchy cenowe spowodowane redukcją źródeł zaopatrzenia i zwiększeniem kosztów związanych z pozyskiwaniem drewna.

Stora Enso jest firmą w sposób kompleksowy obsługującą branżę papieru, opakowań, drewna i celulozy, produkującą papiery publikacyjne, graficzne, biurowe i etykietowe, kartony opakowaniowe i drewno, i będącą w tych branżach liderem na rynku światowym. Wartość sprzedaży Stora Enso w roku 2003 wyniosła 12,2 miliarda euro. Roczne możliwości produkcyjne tej spółki, zatrudniającej w ponad 40 krajach na pięciu kontynentach ok. 44 000 pracowników, wynoszą ok. 15,7 miliona ton papieru i kartonu i 7,4 miliona m3 drewna, w tym 2,8 miliona m3 drewna przetworzonego. Akcje Stora Enso są notowane na giełdach w Helsinkach, Sztokholmie i Nowym Jorku. Trzema największymi akcjonariuszami są: państwo fińskie, fundacja Knuta i Alice Wallenbergów (Knut och Alice Wallenbergs Stiftelse) oraz fińska instytucja ubezpieczeń społecznychPAI PrintinPoland.com


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz