DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Festiwal barw i zapachów - Dni Magnolii w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2007-04-19


Ogród Botaniczny Powsinie to miejsce, gdzie można zobaczyć nie pojedyncze drzewa, ale gaje kwitnących magnolii.

Obsypane wspaniałymi kwiatami drzewka magnoliowe wyglądają tak jakby obsiadły je roje wielkich egzotycznych motyli. Wiele z kwiatów nie tylko pięknie wygląda, ale i zachwyca swoim zapachem - mówi pracownik Ogrodu Wojciech Dmuchowski.

W Powsinie zgromadzono około 70 gatunków magnolii reprezentowanych przez kilkaset osobników.

Warto więc wybrać się na wiosenny spacer, by podziwiać magnolie, zwłaszcza w dniach 20-21 kwietnia, kiedy w powsińskim Ogrodzie Botanicznym organizowane są Dni Magnolii.
Na świecie - w Azji, Ameryce Północnej, Południowej i Środkowej występuje około 125 gatunków, niektóre o ogromnych zimozielonych liściach. W Polsce mogą być uprawiane jedynie gatunki o liściach sezonowych.


W polskich warunkach klimatycznych największą mrozoodpornością wyróżniają się: magnolia gwiaździsta (M. stellata), magnolia japońska (M. kobus), magnolia wierzbolistna (M. salicifolia), odmiana Lennego magnolii pośredniej (M. x soulangiana 'Lennei') oraz wyselekcjonowana w Powsinie odmiana 'Pink Glory'. Równie mrozoodporna jest magnolia parasolowata o ogromnych (do 60 cm) liściach, która kwitnie od czerwca nawet do początku lipca.

Najciemniejsze kwiaty można podziwiać u odmiany czarnej magnolii purpurowej (Magnolia liliflora 'Nigra'). "Jej kwitnienie zaczyna się nieco później, a kolejne pąki rozwijają się do początku lata. Magnolia ta jest nieco wrażliwa na mrozy" - tłumaczy Dmuchowski.

Dniom Magnolii będzie towarzyszył Wiosenny Kiermasz Ogrodniczy, na którym producenci będą sprzedawać: rośliny do ogrodów i do domu, nasiona i cebulki, materiały i sprzęt ogrodniczy i wiele innych Na kiermaszu bezpłatne porady ogrodnicze, i bezpośredni kontakt z producentami roślin.Wystawy:
Galeria „Fangorówka”
1–30 kwietnia, wystawa malarstwa „Architektura i pejzaż Polski” w akwarelach Jana Gołębiewskiego Centrum Edukacji Przyrodniczo – Ekologicznej 1–25 kwietnia, wystawa fotografii „Jaki to ogród...” Barbary Gronu-Dutko Szklarnia ekspozycyjna „Zielony Raj” ·1-30.04, wystawa pt.: „Spotkanie z bogami Indii” ekspozycja 17 kamiennych i z brązu posągów, największe do 3 m wysokości ·1-30.04, „W cieniu Borobudur” – najnowsze nabytki Muzeum Azji i Pacyfiku”. Wystawa rzeźb sakralnych z Indonezji (z wysp Jawa i Bali). Dojazd do Ogrodu autobusem:
* bezpośredni dojazd do Ogrodu autobusem 139 z Metra Wilanowska i Wilanowa * autobus 519 z Dworca Centralnego do Parku Kultury w Powsinie i dalej 15 min. spacer przez las.
* z przystanku Metra Kabaty 2,7 km spacer przez las Kabacki lub rowerem.
* samochodem: Z drogi Wilanów-Konstancin Jeziorna pierwsza asfaltowa droga w prawo za Powsinem (droga jednopasmowa).

Ceny biletów: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł;, dzieci do lat 6 wstęp wolny. Na miejscu parking samochodowy (6 zł) i bezpłatny rowerowy. BSZ


PAP - Nauka w Polsce
tot

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz