DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Trzy tysiące drzew i krzewów w kampusie SGGW

Autor:
Źródło:
Data: 2007-04-18


Półtora tysiąca drzew i krzewów posadzą w tym roku studenci i pracownicy Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w kampusie na warszawskim Ursynowie. Uczelnia rozpoczęła zagospodarowanie terenu wokół nowoczesnych budynków wydziałowych. Do końca przyszłego roku w uczelnianym kampusie powstanie park z trzema tysiącami drzew i krzewów.

Drzewa i krzewy pochodzą z uczelnianego Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie. Wiele z nich już w chwili sadzenia będzie miało kila metrów wysokości.
Na terenie kampusu będą rosły rożne gatunki jodły, klonu, kasztanowca, brzozy, grabu, surmii, głogu, buka, jesionu, dębu, jarzębu, lipy, wierzby, choiny kanadyjskiej czy wiązu. Ozdobą będą także piękne krzewy karagany syberyjskiej, leszczyny, ligustru oraz lilaka.
„Drzewa i krzewy, które posadzimy w kampusie będą się dobrze komponowały z nowoczesną architekturą budynków wydziałowych. Dzięki temu powstanie ładny park, który będzie radował dusze nie tylko studentów i pracowników uczelni, ale także mieszkańców Warszawy” - mówi rektor SGGW prof. Tomasz Borecki, z wykształcenia leśnik.
Jak wyjaśnia Krzysztof Szwejk, całości obrazu powstającego parku dopełnią klomby projektowane według historycznych założeń księżnej Izabeli Czartoryskiej, znawczyni i założycielki wielu kompleksów parkowych w Polsce.
"W uczelnianym parku zaprojektowano także ścieżki dla spacerowiczów i rowerzystów, ławki oraz oświetlenie. Projekt zagospodarowania terenu opracował zespół pracowników SGGW pod kierunkiem dr inż. Przemysława Wolskiego z Katedry Architektury Krajobrazu" - tłumaczy Szwejk.
Najwięcej, bo blisko tysiąc drzew zostanie posadzonych w czwartek 19 kwietnia. Od godziny 10.00 przed budynkiem 37, przy ul. Nowoursynowskiej 159, drzewa i krzewy będą sadzić studenci i pracownicy Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu, Wydziału Rolnictwa i Biologii oraz Międzywydziałowego Studium Biotechnologii. W sadzeniu drzew pomogą także zaproszeni przez władze uczelni goście, między innymi: minister mauki i szkolnictwa wyższego, minister skarbu, minister środowiska oraz wojewódzkie i lokalne władze samorządowe.

PAP - Nauka w Polsce
bsz


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz