DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Palma nipa tanim źródłem energii

PAP - Nauka w Polsce

Autor: tot
Źródło: PAP - Nauka w Polsce
Data: 2007-04-11


Malezyjska firma Pioneer Bio Industries ogłosiła we wtorek, że znalazła nowe źródło energii, które może zastąpić paliwa kopalne - etanol, pozyskiwany z żywicy pewnego gatunku palmy.

W Malezji powstaje już pierwsza na świecie rafineria, w której na skalę przemysłową produkowany będzie etanol z żywicy palmy nipa (palma krzewiasta, Nypa fruticans). Proces produkcji tego etanolu został już opatentowany.

Pioneer Bio Industries mówi o paliwie przyszłości, chroniącym atmosferę przed emisją dwutlenku węgla i nadającym się zarówno do samochodów jak i np. do elektrowni.
Etanol z palmy nipa (zmieszany z tradycyjną benzyną w stosunku 85:15) ma uratować świat przed efektem cieplarnianym, powodującym globalne ocieplenie - twierdzą przedstawiciele malezyjskiej firmy, wspieranej przez rząd.
(...)
Rząd Malezji przyznał firmie Pioneer prawo do uprawy palmy nipa na obszarze 10 tys. ha w stanie Perak. Badrul Shah Mohamad Noor podkreśla, że palma nipa ma przewagę nad innymi roślinami, z których można produkować etanol (m.in. zboża, trzcina cukrowa), ponieważ jej wykorzystanie w celach energetycznych nie ma wpływu na produkcję żywności, a więc nie będzie powodowało podwyżek cen.
Malezyjscy eksperci informują, że palma nipa, z której codziennie można zbierać żywicę, żyje ok. 50 lat. Porasta miliony hektarów ziem w Malezji, Indonezji, Indiach. Firma Pioneer Bio Industries twierdzi, że jako surowiec energetyczny palma ta może, w skali globalnej, praktycznie w całości zastąpić paliwa kopalne. AZ

 

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz