DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Nowe terminy dla ważnych decyzji

Gazeta Prawna/Praca/Newsletter

Autor: Marzena Jurczewska
Źródło: Gazeta Prawna/Praca/Newsletter
Data: 2005-01-12


Niepełnosprawni. Dopłaty do wynagrodzeń

Dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne początek roku oznacza dopilnowanie kilku ważnych terminów związanych z dofinansowaniem zwiększonych kosztów zatrudniania takich osób w 2004 r. i z podejmowaniem decyzji dotyczących tych kwestii w tym roku.

Począwszy od stycznia 2004 r. dopłaty ze środków PFRON do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych przysługują nie tylko prowadzącym zakłady pracy chronionej (ZPChr), ale również pracodawcom z otwartego rynku pracy. Traktujące o tym przepisy były kilkakrotnie modyfikowane i pracodawcy mogą być zdezorientowani co do terminów, które ich obowiązują.Regulacje stanowiące, komu, w jakiej wysokości i w jakiej formie przysługuje to wsparcie, zawiera rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 maja 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne (Dz.U. nr 114, poz. 1194 z późn. zm). Przewidziano w nim możliwość wyboru formy tego dofinansowania: dokładne rozliczenie otrzymanych zaliczek lub ryczałt. Ten, kto wybierze ryczałt, powinien do 15 stycznia 2005 r. złożyć oświadczenie, w którym wskaże, czy zastosuje go do wszystkich pracowników niepełnosprawnych, ich części czy też do jednej osoby. Ryczałtowcy nie muszą informować PFRON, na co wydali otrzymane pieniądze.

Pracodawcy, którzy tego nie zrobią, będą musieli do 15 lutego 2005 r. drobiazgowo rozliczyć uzyskane dofinansowanie z uwzględnieniem rzeczywistych podwyższonych kosztów wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Prowadzący ZPChr, którym przysługuje zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych ze schorzeniami szczególnymi (choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, epilepsja lub będących osobami niewidomymi), będą mogli je uzyskać, jeżeli złożą dokumenty korygujące za okres od czerwca do grudnia 2004 r.

Ostatni obowiązek, o którym na początku roku powinni pamiętać pracodawcy, którzy wybiorą ryczałt w 2005 r., to konieczność poinformowania PFRON o swojej decyzji do 20 lutego br.Wzory potrzebnych druków i pomocne informacje zainteresowani znajdą pod adresem: www.pfron.org.pl (w module SOD).

Marzena Jurczewska

Gazeta Prawna/Praca/Newsletter


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz