DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sześć szkół leśnych przekazanych MŚ

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2007-04-07


Prowadzenie sześciu szkół leśnych z różnych regionów Polski zostało przekazane Ministerstwu Środowiska.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w środę 4 kwietnia minister środowiska Jan Szyszko i przedstawiciele starostw powiatowych prowadzących dotychczas te szkoły.

Jeszcze w kwietniu resort środowiska ma podpisać porozumienia o przejęciu szkół z kolejnymi pięcioma powiatami.

Podczas środowej uroczystości minister środowiska przypomniał, że podjęta przez rząd Jerzego Buzka decyzja o przekazaniu prowadzenia szkół leśnych samorządom budziła sprzeciw leśników. Przypomniał także, że wówczas również był ministrem środowiska. "Wtedy przegrałem, ale liczyłem, że przyjdzie kiedyś taki czas, że szkoły leśne wrócą do macierzy" - powiedział Szyszko.
Dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Matysiak zadeklarował, że szkoły leśne będą przez to przedsiębiorstwo wspierane, szczególnie w kształceniu zawodowym.
Jak poinformował dyrektor Departamentu Edukacji i Promocji Zrównoważonego Rozwoju MŚ, Michał Nurzyński, z pytaniem o ewentualne przekazanie szkół leśnych resort środowiska zwrócił się do wszystkich 14 starostw powiatowych, na terenie których znajdują się szkoły leśne. 11 z nich odpowiedziało pozytywnie.
Na mocy podpisanych w środę porozumień, MŚ będzie prowadziło Zespoły Szkół Leśnych w:
- Białowieży,
- Biłgoraju,
- Miliczu,
- Warcinie,
- Zagnańsku
- oraz Technikum Leśne w Rogozińcu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami resort środowiska może przejąć szkoły od samorządów tylko za porozumieniem; rada powiatu musi podjąć uchwałę w tej sprawie. W sytuacji gdy w szkole leśnej przejmowanej przez ministerstwo uczniowie kształceni są nie tylko w kierunkach leśnych, tworzone będą dwie szkoły albo kierunek "nieleśny" zostanie zlikwidowany.


Jak podkreślił starosta milicki, Piotr Lech, rada powiatu milickiego jednogłośnie podjęła decyzje o przekazaniu tamtejszego zespołu szkół Ministerstwu Środowiska. Przypomniał, że decyzja ta była wyczekiwana nie tylko przez resort, ale także przez grono pedagogiczne, uczniów szkoły oraz ich rodziców. (...) Potwierdził to dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Miliczu Paweł Mroziński.
W milickim zespole szkół w zawodzie technika-leśnika kształci się prawie 300 uczniów, 80 proc. z nich mieszka w internacie znajdującym się przy szkole. Do końca bieżącego roku szkolnego szkoła leśna będzie działać wspólnie ze szkołą rolniczą, która została do niej dołączona w 2002 r. Od nowego roku w milckim zespole uczniowie będą kształceni tylko w kierunku leśnym. DSR

PAP - Nauka w Polsce


bsz


Formularz zgłoszeniowy >>
 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz