DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Mikos buduje holding drzewny

Autor: dja
Źródło: Stolarka Wołomin
Data: 2007-04-05


Jarosław Mikos, buduje holding spółek branży drzewnej. Główną spółką grupy ma być producent okien, drzwi i podłóg z drewna Stolarka Wołomin.

Zakład PKD w ŁebieńcuZakład PKD w ŁebieńcuFot. Seeger Dach

Jarosław Mikos, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, wcześniej związany z branżą telekomunikacyjną (był prezesem Energis Polska, a następnie GTS Energis) w ubiegłym roku przejął 80% akcji Stolarki Wołomin SA (poprzez spółkę Gravitas Management, w której posiada 100% udziałów).

W marcu bieżącego roku inna spółka Mikosa - JM Holdings kupiła 97% udziałów Pomorskiej Korporacji Drzewnej SA (PKD), w skład której wchodzą dwie znane w branży firmy - Seeger Dach i Remix. Głównym produktem PKD są drzwi lite sosnowe, których produkcja kierowana jest w większości na eksport do Wielkiej Brytanii oraz elementy z drewna klejonego. W 2006 roku PKD osiągnęła 125 mln zł przychodów ze sprzedaży i zanotowała 5,5 mln zysku netto. Wskaźnik EBITDA wyniósł 14 mln zł.

Jarosław Mikos zapowiada dalsze przejęcia wśród spółek produkcyjnych i tartaków. Łączne wydatki na inwestycje w rozwój produkcji dotychczas przejętych spółek oraz akwizycję nowych w 2007 roku mogą wynieść ok. 30 mln zł.

"Spółki muszą rosnąć organicznie, ale chcemy też rozwijać się przez przejęcia. W 2007 roku można spodziewać się kolejnych akwizycji. Interesują nas tartaki, chętnie kupilibyśmy producenta drzwi obecnego w bardziej ekskluzywnym segmencie. Chcemy też zwiększyć moce produkcyjne w segmencie okien - powiedział na konferencji prasowej Jarosław Mikos.

Budżet na rok 2007 dla Pomorskiej Korporacji Drzewnej oraz Stolarki Wołomin zakłada łączną sprzedaż w wysokości około 260 milionów złotych oraz osiągnięcie EBITDA na poziomie około 30 mln zł. Firmy w sumie zatrudniają około 1.600 osób i dysponują trzema zakładami działającymi w Łebieńcu k. Łeby, Lęborku i Wołominie.

Stolarka Wołomin w styczniu b.r. po raz pierwszy od ponad 2,5 roku osiągnęła zysk EBITDA. Plan sprzedaży na 2007r. tej spółki to minimum 120 mln zł, co oznacza wzrost o przynajmniej 67% w stosunku do roku 2006. Zakładany poziom EBITDA wynosi 12 mln zł. W 2007r. firma planuje sprzedaż około 1 miliona drzwi litych sosnowych na rynek brytyjski. Spółka jest także dostawcą drzwi do sieci marketów budowlanych w Polsce, w których swoje produkty sprzedaje pod marką Remix.

Największe wzrosty sprzedaży spółka osiąga obecnie w segmencie okien, a silny popyt na te produkty sprawia, że zaczyna odczuwać brak mocy produkcyjnych oraz surowca. Obecnie produkcja to prawie 30 tys. skrzydeł miesięcznie.

W skład Pomorskiej Korporacji Drzewnej wchodzą m.in. trzy tartaki przerabiające ok. 180 tys. m3 drewna okrągłego. Kupno kolejnych tartaków jest konieczne, aby uzyskać dostęp do surowca i kontrolę nad kosztami.

Docelowo nowa grupa kapitałowa ma wejść na GPW, jednak stanie się to zapewne dopiero w 2009r.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz