DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Kronospan chce kupić KPPD

KPPD

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: KPPD
Data: 2007-03-29


Kronospan Holdings Ltd. ogłosił wezwał do sprzedaży 1.524.625 akcji, stanowiących 93,97% głosów, Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA z siedzibą w Szczecinku. Cena akcji w wezwaniu ustalona została na 33,70 zł za akcję. Przyjmowanie zapisów na sprzedaż akcji będzie trwać od 10 maja do 18 lipca.

W wyniku wezwania ogłoszonego 26 marca na dwa dni zawieszono obrót akcjami KPPD na CeTO. Po przywróceniu handlu pojedyncze akcje kupowano po 45 zł za sztukę.

Kronospan planuje przeprowadzenie dużych procesów inwestycyjnych przy niezbędnym dokapitalizowaniu spółki. Wynikiem tego będzie utworzenie nowych miejsc pracy, wzrost wielkości produkcji i sprzedaży. Ponieważ KPPD SA prowadzi działalność w kilku zakładach, produkcja rozwijana będzie w tych, które charakteryzują się najlepszymi możliwościami produkcyjnymi, logistycznymi i infrastrukturalnymi.

"Intencją wzywającego jest specjalizacja w produkcji wyrobów z drewna iglastego i minimum dwukrotne zwiększenie produkcji i sprzedaży w pierwszym etapie inwestycji oraz włączenie spółki do cyklu kooperacyjnego, w którym funkcjonują również inne przedsiębiorstwa Grupy Kronospan. " - podano w wezwaniu.

Nie wierzą w te zapewnienia pracownicy Koszalińskiego PPD, w których rękach znajduje się w sumie prawie połowa akcji spółki, a jej przejęcie przez Kronospan uważają za zagrożenie swoich miejsc pracy. Z ekonomicznego punktu widzenia bardziej opłacalna jest koncentracja produkcji w jednym albo dwóch tartakach i zmniejszyć zatrudnienie. KPPD w 11 tartakach, zatrudnia ponad 1300 osób. W bieżącym roku planuje przerobić ok. 385 tys. m3 surowca drzewnego.

Jedną z ważnych przyczyn zainteresowania Kronospanu Koszalińskim PPD są zapewne odpady drzewne powstające w tartakach. Do niedawna trafiały one przede wszystkim jako surowiec na płyty wiórowe. Olbrzymi popyt na rynku spowodował, że tartaki zaczęły sprzedawać odpady również innym odbiorcom za znacznie wyższe ceny. Ostatnio KPPD rozpoczęło też inwestycje związane z produkcją brykietu opałowego z trocin. Dla Kronospanu oznacza to ubytek dużej masy, blisko zlokalizowanego surowca do produkcji.

Kronospan posiada obecnie 6,03% akcji, które kupił od NFI Octava SA w lutym b.r. 15,7% akcji KPPD ma Skarb Państwa, który może być zainteresowany ich sprzedażą. Kolejne 6,23% należy do austriackiej spółki TLH Verwaltungs und Beteiligungs GmbH, zakup akcji przez tego akcjonariusza stał się przyczyną utraty prawa głosu przez Drembo sp. z o.o. (do niedawna 49,99% akcji ) ze względu na bliskie powiązania. W chwili obecnej pracownicy i kadra KPPD kontrolują ok. 50% akcji swojej spółki. Pozostałe akcje są rozproszone.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że Kronospan nie ma dużych szans przejęcia władzy w spółce. Jednak jeśli wziąć pod uwagę, że niepewne są rozstrzygnięcia prawne dotyczące ostatnich zmian własnościowych dokonanych przez pozbawione prawa głosu Drembo, może się okazać, że aby przejąć władzę w KPPD wystarczy odkupić akcje od Skarbu Państwa.

Kronospan Holdings Ltd. ma tradycje sięgające 100 lat. Dzisiaj to nowczesna firma posiadająca zakłady produkcyjne w całej Europie. Łączne zatrudnienie to ok. 15.000 pracowników. Specjalizuje się w produkcji płyt i materiałów drewnopochodnych z przeznaczeniem dla przemysłu meblarskiego oraz budownictwa. Obecnie firma poszerza działalność na produkcję wyrobów z drewna litego. W ubiegłym miesiącu zapowiedziane zostały inwestycje w tartacznictwo w Polsce i Rumunii.

W związku z siedzibą w raju podatkowym (Nikozja/Cypr) oraz prowadzoną polityką informacyjną, spółka uznawana jest za mało transparentną. Pomimo swojej skali nie znajduje się na światowej liście największych firm branży przygotowywanej przez PricewaterhouseCoopers.

W Polsce Kronospan obecny jest od 1989 roku. Grupa Kronospan Polska posiada obecnie 10 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia ok. 2500 pracowników. Według PAIZZ znajduje sie w czołówce największych inwestorów zagranicznych w Polsce. Ostatni raz znalazła się w rankingu największych firm Rzeczpospolitej za rok 2003. Według ówczesnych danych Grupa osiągnęła sprzedaż na poziomie 2,4 mld zł i zanotowała stratę netto w wysokości 45,7 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz