DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek: Europejski patent na złącze barclick

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-03-22


28.02.2007 roku firma Barlinek S.A. oficjalnie (informacja została ogłoszona w Europejskim Biuletynie Patentowym) otrzymała europejski patent na złącze barclick wykorzystywane od 2003 roku w konstrukcji deski barlineckiej.

Już w grudniu 2005 r., unikatowość budowy złącza potwierdziły ekspertyzy i patent Urzędu Patentowego RP. Nowatorskie rozwiązanie złącza barclick zostało w całości opracowane przez technologów Barlinek S.A. Prace nad jego konstrukcją i wdrożeniem do produkcji trwały kilka lat.

Badania prowadzono w specjalnym laboratorium, umożliwiającym kształtowanie zmiennych warunków mikroklimatu wnętrz. Objęły różnorodne gatunki drewna rodzimego i egzotycznego. W efekcie powstało bez klejowe złącze, które rozwiązuje typowe problemy występujące w podłogach układanych na pióro - wpust. Chodzi o naprężenia powstające podczas naturalnych procesów pęcznienia i kurczenia się drewna. Konstrukcja barclicka zapewnia swobodę pracy podłogi, przy zachowaniu jej wysokiej sztywności i równości. Tzw. praca drewna podczas zmian wilgotności zapobiega wypaczaniu się podłogi, tworzeniu się nieestetycznych szczelin i niszczeniu samego złącza.

Atutem barclicka jest szybki, prosty i wygodny montaż desek. Brak klejenia i solidność konstrukcji zamka umożliwia demontaż podłogi i jej ponowne ułożenie. Ważnym parametrem jest też wysoka odporność złącza na działanie sił rozciągających w trakcie pracy płyty podłogowej. Opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania barclick, a także jego wdrożenie do produkcji seryjnej przez własny zespół badawczo - wdrożeniowy, pozwoliło na zgłoszenie do krajowej i europejskiej ochrony patentowej. Skomplikowane procedury trwały kilka lat. Po sprawdzeniu rozwiązań innych producentów, Europejski Urząd Patentowy potwierdził unikatowość złącza i przyznał stosowny patent. Dokument potwierdza zaawansowanie technologiczne i techniczne Barlinek S.A. oraz jej przynależność do wąskiego grona najlepszych producentów podłóg drewnianych na świecie.

Barlinek: Europejski patent na złącze barclick (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz