DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

15 drewnianych studni

Autor:
Źródło:
Data: 2007-03-21


Aż 15 drewnianych studni oraz ślady po ponad 50 budynkach z lat 200-320 odkryli archeolodzy w Jankowie koło Łodzi. „Taka ilość studni na stanowiskach przeworskich należy do rzadkości” – mówi Beata Jurkiewicz, archeolog z Akademii Humanistycznej im. A. Gieysztora. Obiekty rozlokowane były na całym obszarze około 5-hektarowej osady.<

„Daty uzyskano z 66 próbek drewna użytego przy budowie studni. Możliwość tak dokładnego datowania również należy w archeologii do wyjątków” – wyjaśnia badaczka.
Jak opisuje Jurkiewicz, studnie te były budowane według podobnych zasad przynajmniej w dwóch różnych konstrukcjach. Typ I – studnia o drewnianej kwadratowej cembrowinie. Typ II – studnia o okrągłej cembrowinie wykonanej z wydrążonego pnia. (...)
Szczególnie rzadkim znaleziskiem są pozostałości trzech lub czterech naczyń drewnianych. „Jednym z nich jest zadziwiająco dobrze zachowane wiadro klepkowe. Zdarzają się one bardzo sporadycznie na osadach kultury przeworskiej” – mówi Jurkiewicz. (...)

Osada w Jankowie została przebadana w ramach prac ratowniczych przy budowie autostrad przez archeologów z Pułtuska. Efektem jest wiele cennych znalezisk.

Osada doczekała się już monografii. O wynikach badań można dowiedzieć się z serii „Via Archeologica Pultuskiensis vol.” I Osada wielokulturowa w Jankowie, gmina Piątek, województwo łódzkie. Redakcja: Lech Czerniak, Jerzy Gąssowski, Pułtusk 2006.

PAP – Nauka w Polsce, Adam Lisiecki

kol

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz