DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Lewiatan o karaniu pracodawców

Autor:
Źródło:
Data: 2007-03-14


Nakładanie kar na pracodawców za przestępstwa lub wykroczenia pracowników "w oderwaniu od zasad winy" może osłabić pozycję polskich firm i zniechęcić zagranicznych inwestorów. Twierdzi Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

Wprowadzenie takich przepisów zakłada prezydencki projekt ustawy o odpowiedzialności pracodawców za czyny przeciw prawom osób wykonujących pracę zawodową.

www.wirtualnemedia.pl

Ustawa zaproponowana przez Lecha Kaczyńskiego, której pierwsze czytanie odbędzie się w środę w Sejmie, przewiduje m.in., że pracodawca będzie mógł zostać ukarany grzywną od 1 tys do 20 mln zł, jeżeli osoba działająca w jego imieniu dopuści się przestępstwa przeciwko prawom pracowników. Grzywna w wypadku wykroczenia ma wynosić od 1 tys do 100 tys zł. Jednak kara nie może przekroczyć 10 proc. przychodu osiągniętego w roku obrotowym, w którym popełniono czyn karalny. Sąd będzie mógł odstąpić od nakładania grzywny, jeśli pracodawca w wyniku przestępstwa nie odniósł korzyści.
Według PKPP Lewiatan proponowany projekt nie jest zgodny z Konstytucją, m.in. dlatego, że nakłada na pracodawców odpowiedzialność za czyny karalne, które nie wynikały z ich działalności. Wejście w życie proponowanych przepisów niekorzystnie wpłynie na konkurencyjność polskich firm i osłabi je. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do niewypłacalności pracodawców, czego skutkiem będą zwolnienia pracowników.
Nigdzie w Europie nie ma odpowiedzialności na zasadzie ryzyka za działalność osoby trzeciej. W tym projekcie przewiduje się, że za przestępstwo pracownika, osoby zatrudnionej na umowę zlecenie lub nawet konsultanta - odpowiada firma. Jest to domniemanie bez dowodów, że jak pracownik zrobił coś złego to stoi za tym przedsiębiorca - powiedział PAP społeczny rzecznik przedsiębiorców przy PKPP Lewiatan Grzegorz Wlazło.
Projekt wprowadza również zmiany w kodeksie pracy. Pracodawcy będą mogli być karani za wykroczenia przeciwko prawom pracownika, grzywną od 1 tys. do 30 tys zł (obecnie wysokość kary wynosi od 20 zł do 5 tys zł).
PKPP Lewiatan rozpoczęła we wtorek kampanię społeczną, której celem jest "podniesienie świadomości przedsiębiorców w zakresie przysługujących im praw". Motywacją do tych działań jest "niepokój" wzbudzony, m.in. przez zwiększanie represyjności prawa gospodarczego oraz nadużywanie wobec przedsiębiorców przez organy ścigania i sądy aresztu tymczasowego. Efektem kampanii ma być stworzenie kompendium praw przedsiębiorców oraz tematyczny wortal internetowy.

kk-pap


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz