DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Drembo walczy o Koszalińskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego

KPPD

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: KPPD
Data: 2007-03-09


Drembo sp. z o.o. spółka menadżersko-pracownicza będąca głównym udziałowcem Koszalińskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Drzewnego SA podjęła zdecydowane działania, aby obronić swoja pozycję w spółce.

Na 15. marca zaplanowane jest NWZA spółki, którego porządek obrad przewiduje m.in. zmiany w radzie nadzorczej i statucie. Po niedawnym wyroku sądu, Drembo posiadające 49,99%, nie posiada prawa głosu z posiadanych akcji KPPD. oczywistym wydawało się, że najwięcej do powiedzenia na zgromadzeniu będą mieli mniejszościowi akcjonariusze, w tym Kronospan, który dwa tygodnie stał się akcjonariuszem spółki.

Wyrok sądu wydany został na mocy ustawy regulującej rynek kapitałowe z 1997r. i wynikał z bezprawnego przekroczenia przez Drembo progu 50% głosów na WZA (chodziło o zakup ponad 6% akcji przez "zaprzyjaźnioną" spółkę TLH Verwaltungs). Zgodnie z przepisami tej ustawy Drembo powinno ogłosić wezwanie na 100% akcji KPPD - na co oczywiście pracownicy będący udziałowcami spółki nie mieli środków.

Wygląda na to, że zarząd spółki znalazł rozwiązanie. Po pierwsze - od 2005r. obowiązuje nowe prawo, w którym wezwanie na zakup akcji należy ogłosić dopiero przy przekroczeniu próg 66% posiadanych w spółce akcji. Po drugie w ostatnich dniach Drembo dokonało rozproszenia posiadanych akcji KPPD SA: 16,5% kupili pracownicy i menadżerowie Koszalińskiego PPD, a pakiet 21,57% akcji wniesiony został do spółki zależnej - Tarko Sp. z o.o. Po tych transakcjach Drembo sp. z o.o posiada 11,92% akcji KPPD SA.

Czy strategia okazała się skuteczna i nowi akcjonariusze Koszalińskiego PDD SA pojawią się na NWZA obok Skarbu Państwa (15,7%), TLH Verwaltungs (6,23%), Kronospanu (6,03%) i akcjonariuszy skupionych w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych okaże się po decyzji Komisję Nadzoru Finansowego, która zmiany musi zaakceptować.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz